Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Świadczenia gwarantowane z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień są realizowane w zależności od potrzeb i stanu pacjenta w warunkach:
Wykaz świadczeń gwarantowanych określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz.U. z 2019 r. poz. 1285, z późn. zm)
Do skorzystania z pomocy lekarza psychiatry w poradni nie jest potrzebne skierowanie. Natomiast psycholog i psychoterapeuta, udziela świadczeń na podstawie skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
W poradni zdrowia psychicznego, osoba potrzebująca może skorzystać z diagnozy i porady lekarza psychiatry, porady i diagnozy psychologicznej oraz sesji psychoterapeutycznych.
Podobne świadczenia realizowane są także w innych poradniach specjalistycznych, np. leczenia nerwic, seksuologii i patologii współżycia oraz dla osób z autyzmem dziecięcym, w leczeniu środowiskowym (domowym).
W poradni leczenia uzależnień leczone są osoby uzależnione np. od alkoholu, narkotyków, czy hazardu. Do poradni leczenia uzależnień nie jest wymagane skierowanie. Każdy pacjent korzystający z pomocy poradni ma prawo do bezpłatnych porad lekarskich i terapii prowadzonej przez specjalistę psychoterapii uzależnień, psychologa, psychoterapeutę lub instruktora terapii uzależnień.
W warunkach dziennych leczeni są pacjenci, którzy potrzebują intensywnych oddziaływań terapeutycznych, ale nie wymagają całodobowego pobytu w szpitalu.
W szpitalu leczeni są pacjenci wymagający stałej obserwacji i opieki.
Leczenie w warunkach szpitalnych obywa się na podstawie skierowania albo postanowienia sądu.
Skierowanie pacjenta do szpitala psychiatrycznego wydawane jest w dniu badania, a jego ważność wygasa po upływie 14 (czternastu) dni. Okres ważności skierowania ulega przedłużeniu o czas oczekiwania na przyjęcie do szpitala psychiatrycznego pod warunkiem wpisania na listę oczekujących na udzielenie świadczenia, w terminie 14 dni od dnia wystawienia skierowania. Przyjęcie do szpitala psychiatrycznego wymaga pisemnej zgody pacjenta, a przyjęcie osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej następuje za pisemną zgodą jej przedstawiciela ustawowego.
WAŻNE! W nagłych przypadkach osoba z zaburzeniami psychicznymi może być przyjęta do szpitala psychiatrycznego bez skierowania, po osobistym jej zbadaniu przez lekarza izby przyjęć.
W izbie przyjęć, przez całą dobę, pacjent może skorzystać ze świadczeń udzielanych w trybie nagłym.
Świadczenia psychiatrycznej opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży są realizowane na trzech poziomach referencyjnych.
Pomoc w warunkach ambulatoryjnych, w poradni psychologicznej, jest udzielana przez psychologów, psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych.
Opieka na I poziomie referencyjnym oparta jest przede wszystkim na realizacji świadczeń w środowisku. Z tego powodu zalecany jest wybór placówki, jak najbliżej miejsca zamieszkania.
Do świadczeń realizowanych w zakresie I poziomu referencyjnego skierowanie NIE JEST WYMAGANE.
Do poradni zdrowia psychicznego dla dzieci w zakresie II poziomu referencyjnego, skierowanie NIE JEST WYMAGANE.
To opieka w szpitalu, w ramach stacjonarnego oddziału psychiatrycznego dla dzieci, sprawowana przez lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, terapeutów zajęciowych.
Do świadczeń realizowanych w zakresie III poziomu referencyjnego WYMAGANE JEST SKIEROWANIE.
W stanie nagłego zagrożenia życia możesz zgłosić się do Ośrodka III poziomu referencyjnego (szpitala) bez skierowania.
Dziecko/osoba niepełnoletnia, w zależności od potrzeb, otrzyma również profesjonalną opiekę medyczną:
Informacje dotyczące opieki psychiatrycznej, zarówno dzieci i jak i dorosłych dostępne są również na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia:
Wykaz podmiotów I, II i III poziomu referencyjnego opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży na obszarze Mazowsza, dostępny jest na stronie internetowej Oddziału.