Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Planując udział w wyborach podczas pobytu na leczeniu uzdrowiskowym, pamiętaj by zabrać ze sobą zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu.
Wniosek o takie zaświadczenie należy wcześniej wypełnić w wybranym urzędzie miasta lub gminy. Na podstawie takiego zaświadczenia możesz głosować w dowolnie wybranym lokalu wyborczym.
Leczenie uzdrowiskowe przysługuje świadczeniobiorcy na podstawie skierowania na leczenie uzdrowiskowe/rehabilitację uzdrowiskową wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, które wymaga potwierdzenia przez oddział wojewódzki Funduszu właściwy ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego.
Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wystawia skierowanie na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową, biorąc pod uwagę:
Skierowania na leczenie uzdrowiskowe w wersji elektronicznej
UWAGA! Od 1 lipca 2023 r. lekarz wystawia skierowania na leczenie uzdrowiskowe w wersji elektronicznej.
E-skierowanie przesyłane jest automatycznie do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, który jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta. Do e-skierowania lekarz może dołączyć dodatkową dokumentację medyczną w wersji elektronicznej. Informację o etapach rozpatrywania e-skierowania przekazujemy pacjentowi za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.
Pacjent może również złożyć dyspozycję przekazywania pisemnych powiadomień o sposobie rozpatrzenia skierowania. Wówczas na wskazany adres korespondencyjny przesyłamy pisemną informację o kolejnych etapach rozpatrywania skierowania.
Skierowania na leczenie uzdrowiskowe w wersji papierowej
Od 1 lipca 2023 r. skierowanie w postaci papierowej może być wystawione jedynie w przypadku:
Lekarz wystawiający skierowanie jest obowiązany do prawidłowego i czytelnego wypełnienia skierowania, zgodnie z aktualnie obowiązującym drukiem, którego wzór i zakres danych określa rozporządzenie Ministra Zdrowia. Jeżeli lekarz wystawiający skierowanie w punkcie III obowiązującego druku skierowania wpisze wymagane wyniki badań (morfologii, OB, moczu, EKG) do wypełnionych druków nie należy dodatkowo załączać wyników badań, które zostały już ujęte w skierowaniu. W przypadku składania wraz ze skierowaniem kart informacyjnych z pobytów szpitalnych należy dołączać kserokopie tychże dokumentów.
Wystawiając skierowanie na leczenie uzdrowiskowe / rehabilitację uzdrowiskową lekarz kierujący pacjenta na leczenie zobowiązany jest dokładnie opisać stan zdrowia pacjenta, w szczególności wyraźnie określić stopień samodzielności i samoobsługi oraz wypełnić (zaznaczając odpowiednią rubrykę) pola „Przebyte leczenie onkologiczne w ciągu ostatnich 5 lat” oraz „Przeciwwskazania do zabiegów z udziałem naturalnych surowców leczniczych”.
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe może być przesłane do oddziału Funduszu przez lekarza kierującego lub przez zainteresowanego świadczeniobiorcę bądź złożone osobiście w siedzibie Oddziału Mazowieckiego lub wybranej Delegaturze MOW NFZ. Skierowanie może być też przekazane elektronicznie do oddziału Funduszu bezpośrednio przez lekarza kierującego.
Uwaga! Skierowanie jest ważne 30 dni od daty wystawienia.
Skierowanie, które wpływa do oddziału Funduszu jest rejestrowane i otrzymuje indywidualny numer. W przypadku stwierdzenia braków formalnych (np. brak oznaczenia przychodni) Fundusz poprosi o ich uzupełnienie.
Zarejestrowane skierowanie przekazywane jest lekarzowi specjaliście w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który dokonuje aprobaty skierowania pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej.
W przypadku złożenia kolejnego skierowania na leczenie uzdrowiskowe przed potwierdzeniem realizacji leczenia uzdrowiskowego przez oddział Funduszu, skierowanie rozpatrywane jest łącznie z wcześniej złożonymi, oczekującymi na realizację skierowaniami. Do potwierdzonego skierowania na leczenie uzdrowiskowe przez oddział Funduszu, wskazującego miejsce, rodzaj i termin leczenia uzdrowiskowego, dołączane są pozostałe skierowania z odpowiednią adnotacją w części V skierowania na leczenie uzdrowiskowe/rehabilitację uzdrowiskową oraz pozostałą dokumentacją medyczną.
UWAGA: Świadczeniobiorca, który złożył do oddziału Funduszu skierowanie na leczenie uzdrowiskowe/rehabilitację uzdrowiskową zobowiązany jest informować pisemnie o:
Przy kwalifikowaniu pacjentów do zakładu lecznictwa uzdrowiskowego lekarz ocenia:
W oddziale Funduszu lekarz specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, dokonujący aprobaty skierowania pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, może zażądać od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który wystawił skierowanie dostarczenia dokumentacji medycznej niezbędnej do ustalenia rodzaju i zakresu leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, uzupełnienia lub aktualizacji tej dokumentacji oraz przeprowadzenia dodatkowych badań.
Lekarz specjalista w oddziale Funduszu na podstawie analizy dokumentacji medycznej określa rodzaj i zakres leczenia uzdrowiskowego.
Nie każdy pobyt w szpitalu jest wskazaniem do uzdrowiskowego leczenia szpitalnego, ponieważ o rodzaju leczenia decyduje stan zdrowia ubezpieczonego, a nie fakt jego hospitalizacji.
W przypadku gdy lekarz specjalista nie zaaprobował celowości skierowania (najczęstsze przypadki to brak wskazań lub przeciwwskazanie do leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej), skierowanie zwracane jest lekarzowi, który je wystawił, wraz z podaniem przyczyny odmowy potwierdzenia, a także z powiadomieniem świadczeniobiorcy o powyższym.
Przeciwwskazaniem do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej jest:
a) 5 lat w przypadku: czerniaka złośliwego, białaczki, ziarnicy złośliwej, chłoniaków złośliwych, nowotworów nerki,
b) 12 miesięcy w przypadku innych nowotworów złośliwych
- od zakończenia leczenia operacyjnego, chemioterapii lub radioterapii, z wyłączeniem leczenia hormonalnego.
Szczegółowe przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej zostały określone w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 14).
UWAGA!
Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2011 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową (Dz. U. z 2021 r. poz. 111, z późn. zm.) na niepotwierdzenie skierowania przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia nie przysługuje odwołanie.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami gwarantowane świadczenia opieki zdrowotnej w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe, z których mogą skorzystać osoby ubezpieczone w NFZ, na podstawie skierowania na leczenie uzdrowiskowe obejmują:
Ponadto świadczeniodawca w trakcie pobytu zapewnia: realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, szkolnego oraz nauki w zakresie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, opiekę opiekuńczo - wychowawczą, świetlicę i pokoje zabaw ze stosownym wyposażeniem.
Ponadto świadczeniodawca w trakcie pobytu zapewnia: realizację obowiązku szkolnego oraz nauki w zakresie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, opiekę opiekuńczo-wychowawczą zgodnie z obowiązującymi przepisami, świetlicę i pokoje zabaw ze stosownym wyposażeniem.
Świadczeniodawca w trakcie pobytu zapewnia: realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, szkolnego oraz nauki w zakresie szkoły podstawowej, świetlicę i pokoje zabaw ze stosownym wyposażeniem.
27 dni:
21 dni:
28 dni:
od 6 do 18 dni:
Oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdza skierowanie, jeżeli:
Skierowanie, które nie zostało potwierdzone z powodu braku miejsc w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej, składane jest do dokumentacji prowadzonej przez oddział Funduszu i potwierdzane w miarę wolnych miejsc w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej. Świadczeniobiorca otrzymuje stosowną informację, w której podany jest numer ewidencyjny nadany skierowaniu, zakres świadczeń określony przez lekarza specjalistę oraz przybliżony okres oczekiwania na realizację leczenia uzdrowiskowego.
UWAGA! Narodowy Fundusz Zdrowia zastrzega sobie prawo do ewentualnych zmian czasu oczekiwania na leczenie.
Oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdzając skierowanie określa:
Skierowania na leczenie uzdrowiskowe / rehabilitację uzdrowiskową wpływające do oddziału Funduszu potwierdzane są zgodnie z datą wpływu i kwalifikacją lekarza specjalisty, w ramach terminów leczenia oraz miejsc wykonywania świadczeń wynikających z umów zawartych na dany rok w poszczególnych zakresach leczenia. Realizacja skierowania w dogodnym dla każdego świadczeniobiorcy terminie możliwa jest jedynie poprzez skorzystanie z potwierdzonych skierowań zwróconych przez inne osoby lub świadczeń z zakresu uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego.
Fundusz przesyła świadczeniobiorcy potwierdzone skierowanie nie później niż 14 dni przed dniem rozpoczęcia leczenia.
NFZ nie zabezpiecza wspólnego wyjazdu małżonkom i osobom chcącym wspólnie wyjechać (tzn. w tym samym terminie i do tego samego zakładu lecznictwa uzdrowiskowego).
NFZ nie kieruje ubezpieczonych do wybranych przez nich uzdrowisk i na wybrane terminy. Oddział Funduszu kieruje na leczenie uzdrowiskowe przez cały rok.
Leczenie uzdrowiskowe jest leczeniem uzupełniającym, nie jest postępowaniem medycznym ratującym życie lub zdrowie i nie odbywa się w trybie pilnym.
Wszelkie ewentualne skargi i wnioski dotyczące realizacji świadczeń w czasie pobytu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego należy składać bezpośrednio do świadczeniodawcy.
Jeśli Twoje skierowanie oczekuje w kolejce na wyznaczenie terminu i miejsca leczenia w uzdrowisku to możesz przyspieszyć jego realizację.
Informacje na temat przyspieszenia leczenia możesz uzyskać telefonicznie w Dziale Lecznictwa Uzdrowiskowego w dni robocze w godzinach od 8.00 do 12.00 pod numerem 22 279 67 02.
Korzystając z możliwości przyspieszenia leczenia przygotuj się na wyjazd do sanatorium w terminie krótszym niż 14 dni do czasu rozpoczęcia turnusu.
Uwaga! Możesz przyspieszyć termin realizacji skierowania, jeśli od ostatniego leczenia uzdrowiskowego minęło 18 miesięcy.
Uzyskanie leczenia uzdrowiskowego w ramach tzw. dyrektywy transgranicznej wymaga złożenia do Funduszu skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową, wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego w wersji papierowej.
Skierowanie zostanie poddane ocenie pod względem celowości leczenia, której dokonuje lekarz specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, zatrudniony w Funduszu.
Pacjent, który został pozytywnie zakwalifikowany przez lekarza specjalistę w oddziale Funduszu i otrzymał pisemną informację z numerem ewidencyjnym skierowania, wynikiem oceny medycznej i przewidywanym czasie oczekiwania na leczenie, może zrealizować swoje skierowanie w uzdrowisku znajdującym się w innym państwie UE/EFTA.
WAŻNE!
Należy uważnie zapoznać się z informacją o sposobie rozpatrzenia skierowania, w tym o zakresie leczenia uzdrowiskowego, na który Pacjent został zakwalifikowany przez lekarza zatrudnionego w Funduszu, ponieważ wpływa on na przebieg procedury realizacji skierowania w ramach dyrektywy transgranicznej oraz ma znaczenie przy wyborze uzdrowiska poza granicami kraju.
Na co zwrócić uwagę wybierając uzdrowisko?
Realizacja świadczenia w ramach dyrektywy transgranicznej musi odbywać się na zasadach analogicznych jak realizacja leczenia uzdrowiskowego w Polsce:
Decyzja o wyborze konkretnej miejscowości uzdrowiskowej w innym państwie UE/EFTA jest niezależną decyzją Pacjenta. Dział Lecznictwa Uzdrowiskowego nie gromadzi danych na temat uzdrowisk w innych krajach.
Jak rozpocząć procedurę leczenia w uzdrowisku poza granicami kraju?
Pacjent, który chciałby zrealizować swoje skierowanie na leczenie uzdrowiskowe w ramach dyrektywy transgranicznej powinien poinformować pisemnie oddział Funduszu o podjętej decyzji.
W piśmie kierowanym do Funduszu należy wystąpić o wydanie oryginału skierowania, który będzie pomocny w uzyskaniu odpowiednich zabiegów w uzdrowisku poza granicami kraju (potrzebę przetłumaczenia dokumentu na język kraju docelowego należy ustalić z wybranym uzdrowiskiem poza granicami kraju). Dodatkowo w przypadku skierowań zakwalifikowanych na uzdrowiskowe leczenie szpitalne dorosłych, uzdrowiskową rehabilitację dla dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym, a w przypadku dzieci na uzdrowiskowe leczenie szpitalne dzieci w wieku od 3 do 18 lat, obowiązuje zasada wystąpienia do Funduszu o wydanie decyzji administracyjnej w zakresie udzielenia uprzedniej zgody na zrealizowanie skierowania w ramach dyrektywy transgranicznej.
Po otrzymaniu oryginału skierowania oraz zgody w formie ww. decyzji administracyjnej (dotyczy tylko skierowań zakwalifikowanych na uzdrowiskowe leczenie szpitalne dorosłych, uzdrowiskową rehabilitację dla dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym, uzdrowiskowe leczenie szpitalne dzieci w wieku od 3 do 18 lat) Pacjent może już wyjechać na leczenie uzdrowiskowe poza granicami kraju w innym państwie UE/EFTA. Należy opłacić całość kosztów świadczeń, których będzie po powrocie dotyczył wniosek o zwrot. Należy pamiętać, że w świetle obowiązujących przepisów Fundusz dokonuje zwrotu kosztów w wysokości odpowiadającej kwocie finansowania danego świadczenia gwarantowanego stosowanej w krajowych rozliczeniach między Funduszem a świadczeniodawcami z tytułu umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, przy czym podstawą zwrotu kosztów jest średnia ważona kwoty finansowania obliczona dla tego świadczenia gwarantowanego według stanu obowiązującego na dzień 1 stycznia danego roku, w którym zakończono udzielanie świadczenia objętego wnioskiem o zwrot kosztów.
WAŻNE!
Przed podjęciem decyzji o realizacji leczenia uzdrowiskowego w ramach dyrektywy transgranicznej Pacjent może wystąpić do Funduszu z prośbą o określenie przewidywanego zwrotu kosztów leczenia w uzdrowisku poza granicami kraju.
Formularz
Po powrocie z leczenia należy złożyć do Funduszu wniosek o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych poza granicami kraju, według wzoru określonego w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 marca 2021 r. w sprawie wzoru wniosku o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych poza granicami kraju (Dz. U. z 2021 r. poz. 429). Wniosek o zwrot kosztów składa się najpóźniej w terminie 6 miesięcy od dnia wystawienia rachunku za świadczenie opieki zdrowotnej, którego dotyczy ten wniosek. Rozpatrzenie wniosku ułatwi dołączenie do niego dokumentacji opisującej uzyskane leczenie, np. dokument potwierdzający status uzdrowiskowy miejscowości, lista otrzymanych zabiegów, plan (harmonogram) leczenia, itp.
W przypadku uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego ubezpieczony współdecyduje o wyborze uzdrowiska, spośród tych, z którymi zostały podpisane umowy oraz sam wybiera termin kuracji uzdrowiskowej. Leczenie w trybie ambulatoryjnym trwa od 6 do 18 dni zabiegowych (zabiegi udzielane są od poniedziałku do soboty włącznie). Pacjent ponosi koszty przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego oraz we własnym zakresie zapewnia sobie zakwaterowanie i wyżywienie (NFZ nie refunduje kosztów zakwaterowania i wyżywienia). Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia wizyty lekarskie w przychodni uzdrowiskowej oraz zabiegi fizjoterapeutyczne - co najmniej 3 zabiegi dziennie (w tym jeden zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych) przez 6 dni zabiegowych w tygodniu.
Potwierdzenie skierowania na leczenie uzdrowiskowe w trybie ambulatoryjnym następuje na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Należy pamiętać, że w przypadku oczekiwania na potwierdzenie wcześniej złożonego skierowania i złożenia kolejnego na leczenie w trybie ambulatoryjnym – wszystkie skierowania rozpatrywane są łącznie jako jedno skierowanie.
Wybór miejsca, zakładu lecznictwa uzdrowiskowego, data rozpoczęcia leczenia i ilość dni zabiegowych powinny być określone przez świadczeniobiorcę w momencie składania skierowania do oddziału Funduszu, celem potwierdzenia. Poniżej zamieszczony został druk, który można dołączyć do składanego skierowania i wygodnie przekazać niezbędne informacje o zaplanowanym leczeniu ambulatoryjnym.
Świadczeniobiorca skierowany na ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe uzgadnia termin rozpoczęcia leczenia z zakładem lecznictwa uzdrowiskowego, do którego otrzymał skierowanie, nie później niż 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia leczenia.
Do pobrania:
Dzieci w wieku od 3 do 18 lat kierowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia na leczenie uzdrowiskowe na podstawie skierowania na leczenie uzdrowiskowe, które wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.
Do skierowania, w którym lekarz wskazuje chorobę zasadniczą będącą podstawą wystawienia skierowania należy dołączyć kserokopie:
Lekarz kierujący może wpisać w skierowaniu wyniki badań podstawowych: morfologia, mocz, OB, natomiast nie ma obowiązku wykonywania badania RTG klatki piersiowej i EKG, chyba, że lekarz kierujący widzi celowość przeprowadzenia takich badań.
Dzieci w wieku od 3 do 6 lat mogą być kierowane na leczenie uzdrowiskowe pod opieką osoby dorosłej lub same. Leczenie uzdrowiskowe bezpłatne jest dla dzieci, natomiast opiekunowie ponoszą pełną odpłatność za zakwaterowanie i wyżywienie w uzdrowisku. Pobyt opiekuna dziecka odbywa się w ramach urlopu. Wysokość opłat pokrywanych przez opiekuna określana jest przez świadczeniodawcę i nie podlega finansowaniu przez NFZ.
Terminy leczenia dzieci, podobnie jak osób dorosłych, wyznaczamy zgodnie z kolejnością oczekujących, która wynika z daty wpływu do nas skierowania.
Miejsce leczenia wyznaczamy zgodnie z:
Możliwość wyboru terminu i miejsca leczenia uzdrowiskowego dzieci istnieje jedynie w przypadku uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego.
UWAGA! NFZ nie posiada możliwości zabezpieczenia realizacji skierowań w tym samym terminie i zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego:
Opiekun przebywający na leczeniu uzdrowiskowym z dzieckiem może skorzystać z leczenia ambulatoryjnego na podstawie skierowania na leczenie uzdrowiskowe, które potwierdza oddział Funduszu.
Skierowania potwierdzane są w ramach świadczeń: uzdrowiskowego leczenia szpitalnego dzieci, które trwa 27 dni oraz uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego dzieci, które trwa 21 dni.
Dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami mają zapewnioną - odpowiednio do wieku - realizację obowiązku przygotowania przedszkolnego, szkolnego oraz nauki w zakresie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, opiekę opiekuńczo - wychowawczą oraz świetlicę i pokoje zabaw ze stosownym wyposażeniem.
Z potwierdzonego skierowania może skorzystać wyłącznie osoba posiadająca uprawnienia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w ramach ubezpieczenia w oddziale Funduszu. W przypadku braku uprawnień lub ich wygaśnięcia skierowanie powinno być bezzwłocznie zwrócone do oddziału Funduszu, który dane skierowanie potwierdził.
Wyjeżdżając na leczenie uzdrowiskowe należy zabrać:
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2023 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1406, z późn. zm.) leczenie w warunkach stacjonarnych rozpoczyna się o godzinie 14.00 pierwszego dnia pobytu, a kończy się o godzinie 12.00 ostatniego dnia pobytu.
Ubezpieczony ponosi koszty przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego oraz częściową odpłatność za koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym, którą określa Minister Zdrowia w drodze rozporządzenia.
Opłaty związane z ubezpieczeniem od nieszczęśliwych wypadków nie są obowiązkowe, a decyzję w tym zakresie podejmuje świadczeniobiorca.
Wcześniejsze przyjazdy do sanatorium, spóźnienia oraz wcześniejsze wyjazdy z sanatorium nie są regulowane przepisami oraz umową zawartą przez NFZ ze świadczeniodawcą. Fundusz płaci jedynie za osobodni faktycznie zrealizowane przez świadczeniobiorcę. Wysokość opłaty pobieranej za tzw. pustostany jest ustalana indywidulanie przez każdego świadczeniodawcę i NFZ nie zajmuje stanowiska w tym zakresie.
Kwestie rezerwacji pokoju nie należą do naszych kompetencji. Pacjent dokonuje wyboru standardu pokoju, biorąc pod uwagę możliwości świadczeniodawcy. Nie gwarantujemy wspólnego zakwaterowania małżonkom oraz nie mamy możliwości zagwarantowania pacjentom miejsca w pokoju o określonym standardzie np. pokoju jednoosobowego.
Osoba skierowana na leczenie uzdrowiskowe ponosi następujące koszty:
Odpłatność za pobyt w sanatorium uzdrowiskowym jest różna ze względu na sezon oraz standard zajmowanego pokoju. Zwolnienie z opłat w sanatorium dla dorosłych przysługuje: pracownikom związanym z produkcją wyrobów zawierających azbest na podstawie odrębnych przepisów, dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 roku życia, a jeśli kształcą się dalej - do ukończenia lat 26, dzieciom niepełnosprawnym w znacznym stopniu - bez ograniczenia wieku, a także dzieciom uprawnionym do renty rodzinnej.
Opłata za pobyt w sanatorium uzdrowiskowym stanowi iloczyn liczby dni pobytu określonych w skierowaniu na leczenie uzdrowiskowe / rehabilitację uzdrowiskową i odpłatności za jeden dzień pobytu. Wysokość opłaty ulega proporcjonalnemu przeliczeniu, jeżeli pobyt ubezpieczonego w sanatorium przypada w dwóch sezonach rozliczeniowych.
Poziom finansowania przez świadczeniobiorcę kosztów wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym za jeden dzień pobytu:
Lp. |
Poziom
|
I sezon rozliczeniowy (w złotych)
od 1 października |
II sezon rozliczeniowy (w złotych)
od 1 maja |
|
---|---|---|---|---|
1 |
I |
A
pokój jednoosobowy |
32,6 |
40,9 |
B pokój jednoosobowy w studiu |
26,1 |
37,4 |
||
2 |
II |
pokój jednoosobowy |
24,9 |
33,2 |
3 |
III |
A
pokój dwuosobowy |
19,5 |
27,3 |
B pokój dwuosobowy w studiu |
16,5 |
24,9 |
||
4 |
IV |
pokój dwuosobowy |
14,2 |
19,5 |
5 |
V |
A
pokój wieloosobowy |
12,5 |
14,8 |
B pokój wieloosobowy w studiu |
11,9 |
13,6 |
||
6 |
VI |
pokój wieloosobowy |
10,6 |
11,9 |
Świadczeniobiorcy przebywający na leczeniu w ramach szpitala uzdrowiskowego dla dorosłych oraz uzdrowiskowej rehabilitacji dla dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym są zwolnieni z częściowej odpłatności za koszty wyżywienia i zakwaterowania.
Narodowy Fundusz Zdrowia zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, z późn. zm.) stosuje zasadę równego traktowania świadczeniobiorców, co oznacza brak preferencji zawodowych pod względem wyznaczania terminów leczenia uzdrowiskowego. Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapewnia kierowania nauczycieli, wychowawców oraz innych pracowników oświaty w terminie obejmującym okres wakacji letnich lub ferii zimowych, jak również innych grup zawodowych (np. księgowych) w dogodnym dla nich okresie.
Skierowania na leczenie uzdrowiskowe/rehabilitację uzdrowiskową wpływające do oddziału Funduszu potwierdzane są w ciągu całego roku, zgodnie z datą wpływu danego skierowania, kwalifikacją lekarza specjalisty w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej albo rehabilitacji medycznej oraz w ramach możliwości oddziału Funduszu, które wynikają z umów zawartych na dany rok kalendarzowy w poszczególnych zakresach leczenia. Realizacja skierowania, oczekującego na potwierdzenie w dogodnym dla każdej grupy zawodowej terminie, jest możliwa jedynie w przypadku skorzystania z tzw. zwrotów, czyli potwierdzonych skierowań zwróconych przez innych ubezpieczonych lub świadczeń z zakresu uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego.
Przepisy art. 73 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r. poz. 984, z późn. zm.) stanowią o możliwości ubiegania się przez nauczyciela o urlop dla poratowania zdrowia na czas leczenia uzdrowiskowego, niezależnie od urlopu wypoczynkowego udzielanego na podstawie przepisów ww. ustawy w okresie wakacji letnich i ferii zimowych. Urlopu dla poratowania zdrowia na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową dyrektor szkoły udziela na podstawie skierowania na leczenie uzdrowiskowe, potwierdzonego przez oddział wojewódzki Funduszu.
Również nauczyciele akademiccy zgodnie z przepisami art. 131 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.) mają prawo uzyskania urlopu dla poratowania zdrowia.
Jeśli pacjent nie może wyjechać na leczenie w wyznaczonym przez nas terminie to prosimy o jak najszybsze zwrócenie nam potwierdzonego skierowania. Dzięki temu będziemy mogli przekazać miejsce kolejnej osobie oczekującej w kolejce. Zwrot skierowania zawsze traktujemy jako rezygnację pacjenta z leczenia.
Jeżeli pacjent oczekuje, że wyznaczymy nowy termin leczenia, to prosimy o przesłanie nam:
w wyznaczonym terminie na przykład:
Na podstawie tych dokumentów ocenimy zasadność rezygnacji. Jeśli rezygnacja będzie uzasadniona
i udokumentowana to będziemy mogli wyznaczyć nowy termin leczenia w uzdrowisku.
Jeśli do zwrotu skierowania nie będzie dołączone pismo z uzasadnieniem i udokumentowaniem to zwrot skierowania potraktujemy jako rezygnację z leczenia. W takim przypadku całość przesłanej nam dokumentacji medycznej odeślemy do lekarza, który wystawił pacjentowi skierowanie.