logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Mazowiecki Oddział Wojewódzki

 • A
 • A+
 • A++

Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Drukuj

Aktualności

Październik – Miesiąc Walki z Rakiem Piersi

09-10-2017

Październik po raz kolejny będziemy obchodzić jako Miesiąc Walki z Rakiem Piersi. Z tej okazji chcemy przypomnieć, w jaki sposób można obniżyć ryzyko wystąpienia tej choroby, a także gdzie i kiedy można poddać się badaniom profilaktycznym. Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ wspiera akcję organizowaną przez Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Co to jest rak piersi?

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy kobiet, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Najnowsze dane epidemiologiczne wskazują, że w Polsce w 2014 r. odnotowano ponad 17 tys. nowych przypadków zachorowań na ten rodzaj nowotworu oraz blisko 6 tys. zgonów. Dodatkowo, rak piersi wśród chorób nowotworowych, jest drugą, po raku płuca, przyczyną umieralności kobiet w Polsce.

Jakie są przyczyny raka piersi?

Przyczyny raka piersi ciągle nie zostały do końca poznane. Została natomiast zidentyfikowana duża liczba czynników, które w znaczący sposób przyczyniają się do zwiększania ryzyka zachorowania na raka piersi. Do najważniejszych czynników przyczyniających się do zachorowania na raka piersi należą:

 •  czynniki związane ze stylem życia - dieta obfita w tłuszcze nasycone, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu (nawet w niewielkich ilościach), niska aktywność fizyczna przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zachorowania na raka piersi.
 • nadwaga i otyłość – kobiety z nadwagą i otyłością mają większe ryzyko zachorowania na raka piersi, w szczególności po menopauzie
 • czynniki hormonalne – długotrwałe stosowanie hormonalnej terapii zastępczej - HTZ (terapii służącej łagodzeniu objawów menopauzy) może przyczynić się do rozwoju raka piersi
 • czynniki dziedziczne oraz obciążenie rodzinne - mutacje genów BRCA1 i BRCA2 występują u około 3-5% kobiet i zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi nawet ponad 10-krotnie. Ryzyko wystąpienia choroby jest również podwyższone u kobiet, w których rodzinach występował rak piersi (matka, siostra, córka)
 • płeć oraz wiek – rak piersi występuje najczęściej u kobiet w wieku od 50 do 69 lat, wśród mężczyzn jest chorobą rzadką (<1%)

 

Jak mogę chronić się przed rakiem piersi?

W ograniczaniu ryzyka wystąpienia raka piersi duże znaczenie ma zachowanie zdrowego stylu życia. Co to oznacza?

 • Utrzymuj odpowiednią aktywność fizyczną – nawet pół godziny ruchu dziennie o umiarkowanym natężeniu obniża ryzyko raka piersi. Dowolne ćwiczenia wykonywane przez 90 minut dziennie mogą obniżać ryzyko raka piersi nawet aż o 25%.
 • Zachowuj odpowiednią wagę oraz zdrową dietę – unikaj przetworzonego mięsa, jedz dużo produktów pełnoziarnistych, warzyw i owoców,
 • Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią – karmienie piersią oprócz korzyści zdrowotnych dla dziecka, powoduje obniżenie ryzyka zachorowania na raka piersi u matki,
 • Nie pal papierosów,
 • Zrezygnuj z alkoholu, lub ogranicz jego spożycie,
 • Ogranicz stosowanie hormonalnej terapii zastępczej – HTZ.

 

Więcej informacji na temat obniżania ryzyka zachorowania na nowotwory odnajdziesz w broszurze „12 sposobów na zdrowie” opracowanej na podstawie najnowszej edycji Europejskiego Kodeksu Walki z rakiem, pod adresem www.12sposobownazdrowie.pl

Gdzie i kiedy można się zbadać?

Serdecznie zapraszamy na badania profilaktyczne do Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, do budynku Centrum Profilaktyki Nowotworów przy ulicy Roentgena 5.

Październik, jako miesiąc walki z rakiem piersi, pragniemy dedykować edukacji prozdrowotnej oraz promocji badań profilaktycznych ze szczególnym naciskiem na profilaktyczne badania mammograficzne.

Nieznany jest czynnik powodujący powstanie i rozwój raka piersi, dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne zdrowych kobiet. Mammografia nie uchroni przed zachorowaniem na raka piersi, ale umożliwia wykrycie zmiany we wczesnej fazie choroby, w której leczenie jest skuteczne!

Zapraszamy Panie w wieku od 50 do 69 lat, raz na 2 lata, na bezpłatne badania mammograficzne wykonywane w ramach Programu profilaktyki raka piersi.

Badania wykonywane są od poniedziałku do soboty w Poradni Profilaktyki Chorób Piersi.

W poniedziałki i środy zapraszamy w godzinach 8: 15-17: 30, we wtorki, czwartki i piątki w godzinach 8: 15-14: 30 oraz w soboty w godzinach 9:15-13:30.

Telefon do rejestracji: 22 546 22 10; 22 546 32 88.

Idąc na badanie prosimy zabrać ze sobą dowód osobisty oraz wyniki i dokumentację zdjęciową poprzednich badań piersi (mammografii, USG, MR, biopsji).

Pamiętajmy, że zachowanie zdrowego stylu życia i regularnie wykonywane badania profilaktyczne są najskuteczniejszymi formami walki z rakiem piersi!

Plakat

Wszystkie aktualności