logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Mazowiecki Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++

Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Drukuj

Aktualności

Mazowiecki NFZ: Dzień Otwarty poświęcony walce z cukrzycą

26-06-2019

Już jutro (27 czerwca), włączając się w obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, mazowiecki NFZ zaprasza na Dzień Otwarty. Będzie można m.in. zmierzyć poziom cukru we krwi, ciśnienie i porozmawiać z dietetykiem. Będzie też możliwość wykonania badań PPM i składu ciała metodą BIA. Na ich podstawie można oszacować ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zapraszamy do siedziby NFZ Mazowsze przy ul. Chałubińskiego 8 w Warszawie, w godzinach od 10.00 do 14.00.

Tradycyjnie podczas Dnia Otwartego będzie można wyrobić  Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdzić Profil Zaufany otrzymując tym samym dostęp do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Dzięki IKP otrzymamy dostęp do historii skierowań, wizyt lekarskich i recept. Dodatkowo chętni skorzystają z pomiarów antropometrycznych – masy ciała i obwodu talii.

W 2017 r. na leczenie cukrzycy NFZ przeznaczył blisko 1,8 mld zł, o ponad 370 mln zł więcej niż w 2012 r. Niemal 80% kosztów (w 2017 r.) pochłonęła refundacja leków i pasków cukrzycowych. Według szacunków NFZ, w 2025 r. aż o blisko 35% wzrośnie liczba chorych na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze. Wydatki na leczenie chorób związanych z otyłością mogą być wyższe nawet o 1 mld zł w porównaniu z 2017 r.

Cukrzyca nie musi oznaczać rezygnacji z marzeń i celów życiowych. Ważne są profilaktyka i prawidłowe leczenie. Zmiana nawyków żywieniowych, aktywność fizyczna połączona z dietą i regularne badania mogą skutecznie zapobiec rozwojowi cukrzycy, a chorych uchronić przed jej groźnymi powikłaniami.

Prowadzenie chorych na cukrzycę musi być nakierowane na normalizację nie tylko glikemii, ale także lipemii, ciśnienia tętniczego i masy ciała. Niezbędne jest także stałe monitorowanie parametrów metabolicznych w celu adekwatnej korekty leczenia. Uzyskanie normalizacji parametrów metabolicznych chroni pacjenta z cukrzycą przed jej następstwami – wyjaśnia prof. Krzysztof Strojek, specjalista diabetolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

NFZ i Główny Urząd Statystyczny w raporcie „Cukier, otyłość – konsekwencje” zwracają uwagę, że otyłość znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Aż 65% przypadków tej choroby wiąże się właśnie z nadwagą. Z raportu wynika, że do wzrostu masy ciała w dużym stopniu przyczynia się nadmierne picie – głównie latem – kolorowych, gazowanych napojów, w których cukier jest dominującym składnikiem. U osób, które przynajmniej 2 razy dziennie sięgały po taki napój o 26% rosło ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Wszystkie aktualności