Dla lekarzy, farmaceutów oraz innych świadczeniodawców.
Informacja jak uzyskać uprawnienia do pobierania numerów recept
I. Osoba uprawniona (lekarz, lekarz dentysta, felczer, starszy felczer, farmaceuta, pielęgniarka i położna), która nie posiadała dotychczas upoważnienia MOW NFZ do wystawiania recept refundowanych, w celu nadania uprawnienia do pobierania numerów recept powinna:
Dokumenty można przekazać także poprzez ePUAP Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Warszawie (adres skrytki: /016ndson16/skrytka).
Jeżeli podpisanie profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym wypełnionego wniosku jest niemożliwe należy go wydrukować, własnoręcznie podpisać i złożyć osobiście w Oddziale (okazując się dokumentem tożsamości) wraz kopią dokumentów potwierdzających uprawnienia zawodowe (wymienione w punkcie 4).
Wniosek w wersji papierowej składa się w siedzibie Oddziału lub delegatury terenowej właściwej ze względu miejsce zamieszkania (w przypadku występowania z wnioskiem o uprawnienia do pobierania recept wyłącznie „pro auctore” i „pro familiae”) lub właściwej ze względu miejsce udzielania świadczeń.
Miejsce składania dokumentów w postaci papierowej:
II. Osoba uprawniona, która posiada aktywny pin i hasło do Systemu Numerowanych Recept Lekarskich (posiadała umowę upoważniającą do wystawiania recept refundowanych, ale nie złożyła do 30 września 2018 r „wniosku o utrzymanie uprawnień do pobierania numerów recept”):
6. dołącza do wniosku następujące kopie dokumentów potwierdzających uprawnienia zawodowe:
oraz w przypadku pielęgniarki lub położnej dodatkowo:
„Wniosek o uzyskanie uprawnień do pobierania numerów recept” można również podpisać za pośrednictwem profilu zaufanego lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym + dołączyć wymagane dokumenty (wymienione w punkcie 6) w formie załączników oraz przesłać na adres: lub adres skrytki ePUAP: /016ndson16/skrytka).
III. Osoba uprawniona, która posiadała dostęp do Systemu Numerowanych Recept Lekarskich, ale utraciła pin i hasło (przy próbie logowania system wskazuje błędny pin i hasło) powinna:
IV. Osoby uprawnione do wystawiania recept, które chcą uzyskać uprawnienia do pobierania numerów recept pro auctore i pro familiae, ale nie mają możliwości korzystania z Portalu NFZ
W szczególnych przypadkach, uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept przez osoby uprawnione w trybie pro auctore i pro familiae, jest możliwe bezpośrednio w oddziale Funduszu, na podstawie dokumentów złożonych wyłącznie w formie papierowej.
W celu uzyskania uprawnienia należy zgłosić się do Oddziału lub delegatury terenowej właściwej ze względu miejsce zamieszkania z dokumentem tożsamości oraz z następującymi dokumentami potwierdzających uprawnienia zawodowe:
oraz w przypadku pielęgniarki lub położnej dodatkowo:
Miejsce składania dokumentów w postaci papierowej:
Szczegółowy tryb postępowania i zasady nadawania numerów recept oraz uprawnienia do pobierania numerów recept z wykorzystaniem Portalu Personelu określa w szczególności rozdział 2 i 3 Zarządzenia Nr 80/2016/DGL Prezesa NFZ w sprawie trybu i sposobu postępowania dotyczącego nadawania osobom uprawnionym unikalnych numerów identyfikujących recepty oraz Zarządzenie nr 58/2020/DGL Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniające zarządzenie w sprawie trybu i sposobu postępowania dotyczącego nadawania osobom uprawnionym unikalnych numerów identyfikujących
Zarządzenie Nr 80/2016/DGL Prezesa NFZ
Szczegółowy tryb uzyskiwania dostępu do Portalu NFZ określa Regulamin korzystania z Portalu NFZ przez pracowników medycznych, stanowiący załącznik nr 4 do Zarządzenia Nr 45/2009/DSOZ w sprawie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia zmienionego Zarządzeniem Nr 81/2016/DSOZ Prezesa NFZ oraz Zarządzeniem Prezesa NFZ Nr 57/2020/DSOZ.
Zarządzenie Nr 45/2009/DSOZ Prezesa NFZ
Zarządzenie Nr 81/2016/DSOZ Prezesa NFZ
Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 57/2020/DSOZ