logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Mazowiecki Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++

Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Drukuj

Aktualności

"Środa z profilaktyką" w mazowieckim NFZ: Jak ustrzec się osteoporozy

22-10-2019

W niedzielę, 20 października obchodziliśmy Światowy Dzień Osteoporozy. Prognozuje się, że w Polsce tę chorobę ma ponad 2 mln osób, przy czym leczonych jest ok. 500 tys. W najbliższą środę, 23 października, Narodowy Fundusz Zdrowia zorganizuje ogólnopolską akcję informacyjną, w której będzie przekonywał do profilaktyki.

W środę, 23 października, w godzinach 10.00-16.00, NFZ Mazowsze będzie informować o profilaktyce związanej z osteoporozą. Podczas cyklicznej akcji „Środa z Profilaktyką” pacjenci otrzymają praktyczne ulotki informujące o czynnikach, które sprzyjają rozwojowi osteoporozy oraz o skutecznych sposobach zapobiegania choroby.

Tradycyjnie będziemy też badać i mierzyć:

  • wzrok,  
  • ciśnienie tętnicze,
  • wskaźnik masy ciała, czyli tzw. BMI,
  • procent tkanki tłuszczowej
  • stopień nawodnienia skóry.

Przyjdź! Mazowiecki OW NFZ, ul. Chałubińskiego 8, Warszawa, w godzinach od 10.00 do 16.00.

Według Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce osteoporozę ma ok. pół miliona osób. To oficjalne dane, jednak przewiduje się, że liczba chorych może być czterokrotnie wyższa (ok. 2,1 mln osób). Koszty leczenia najpoważniejszych skutków osteoporozy, czyli tzw. złamań osteoporotycznych, wyniosły w 2018 roku niemal 500 mln zł. Farmakologiczne leczenie choroby, a nie jej powikłań, to wydatek na poziomie 55 mln zł.

Zestawiając te dane wyraźnie widać, jak dużą rolę odgrywa profilaktyka osteoporozy. Oszacowanie ryzyka i zastosowanie skutecznej metody leczenia są kluczowe dla powstrzymania jej skutków. Właśnie dlatego w najbliższą „Środę z profilaktyką” będziemy uświadamiać pacjentów, że przed osteoporozą można się ustrzec – podkreśla Adam Niedzielski, prezes NFZ.

Fundusz przygotowuje też raport o osteoporozie, w którym dokładnie opisze, jak wygląda leczenie tej choroby w Polsce.

Osteoporoza ukrywa się do czasu złamania. – To tsunami związane z demografią – mówi prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska ze szpitala CMKP im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie. Osteoporoza dotyka głównie osób po pięćdziesiątym roku życia, przede wszystkim kobiet. Prognozy mówią, że w 2035 roku blisko 30% kobiet i mężczyzn w Polsce będzie narażonych na złamanie osteoporotyczne.

Wśród czynników ryzyka specjaliści wymieniają m.in.: podeszły wiek, niską masę kostną, niska wagę, przebyte złamanie bez istotnego urazu, przewlekłe leczenie glikokortykosteroidami obecnie lub w przeszłości, palenie papierosów i picie alkoholu, reumatoidalne zapalenie stawów.

Profilaktykę warto zacząć od diety. W niej kluczowe znaczenie ma wapń, budulec kości. Obecnie spożywamy dziennie średnio ok. 400-600 mg wapnia. Zalecana dawka jest dwukrotnie wyższa: 1000-1200 mg. W ograniczeniu ryzyka zachorowania sprzyjają również: regularna aktywność fizyczna, rezygnacja z nałogów i suplementacja witaminy D.

Wszystkie aktualności