logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Mazowiecki Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++

Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Drukuj

Aktualności

EKUZ zimą, wiosną i latem...

08-01-2018

Już dziśwarto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) bądź przedłużyć termin ważności posiadanej karty. EKUZ ważny jest 12 miesięcy, więc będzie go można zabrać zarówno na majówkę, jak i wakacyjne wojaże.

Dla osób pobierających świadczenia emerytalne okres ważności karty to 5 lat.

Jak wyrobić EKUZ? Wystarczy wypełnić ręcznie lub elektronicznie wniosek o wydanie karty, znajdujący się na stronach internetowych Narodowego Funduszu Zdrowia. Następnie podpisany wniosek trzeba dostarczyć do siedziby NFZ. Można to zrobić na kilka sposobów: przesłać pocztą, mailem, za pośrednictwem systemu ePUAP lub faksem. EKUZ zostanie  nam przekazana we wskazany  na wniosku sposób.

W sezonie urlopowym liczba chętnych by wyrobić EKUZ wzrasta z każdym dniem. Dlatego ważne jest, aby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.  Wyrabiając kartę osobiście w Oddziale MOW NFZ odpowiednio wcześniej, unikniemy kolejki.

Dlaczego warto mieć EKUZ? W razie pogorszenia stanu zdrowia podczas wyjazdu do państw UE/EFTA, na podstawie karty przysługują ubezpieczonym w NFZ świadczenia zdrowotne niezbędne z medycznego punktu widzenia aby podróżować dalej lub bezpiecznie wrócić do domu. O tym, jakie to świadczenia, każdorazowo decyduje lekarz, biorąc pod uwagę charakter świadczenia oraz przewidywany okres pobytu ubezpieczonego w państwie członkowskim UE/EFTA.

UWAGA!

Każdy kto stara się o kartę EKUZ i jest zgłoszony do ubezpieczenia rodzica jako uczeń lub student musi załączyć do wniosku kopię aktualnej legitymacji ucznia/studenta.

Przeczytaj jak wyrobić EKUZ krok po kroku


 

Wszystkie aktualności