logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Mazowiecki Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++

Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Drukuj

Aktualności

Cukier – otyłość – choroby nowotworowe

06-02-2020

Światowy Dzień Walki z Rakiem (4 lutego) był okazją do wrócenia uwagi na palące problemy związane z profilaktyką chorób nowotworowych. Tradycyjnie w pierwszy czwartek miesiąca Amazonki udzielają w siedzibie NFZ Mazowsze porad z zakresu profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Wolontariuszki instruują, jak samodzielnie badać piersi oraz dzielą się z wszystkimi zainteresowanymi praktyczną wiedzą z zakresu wyboru protezy piersi i własnymi doświadczeniami w leczeniu obrzęków limfatycznych.

Warto zaznaczyć, że w przypadku kobiet po menopauzie jednym z czynników sprzyjającym zachorowalności na raka piersi jest – jak podaje raport NFZ „Cukier, otyłość – konsekwencje. Przegląd literatury, szacunki dla Polski” – otyłość.

Tymczasem w ciągu ostatnich dziesięciu lat ilość cukru spożywanego średnio przez jednego mieszkańca Polski wzrosła o blisko 12 kg. Choć jemy mniej cukru tradycyjnego (białego), wzrasta konsumpcja cukru w napojach i wysokoprzetworzonych produktach.

Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem tzw. podatku cukrowego, którego celem jest poprawienie kondycji zdrowotnej Polaków. Wzorem krajów, które podjęły podobne działania wcześniej, Fundusz chce doprowadzić do trwałej zmiany zwyczajów żywieniowych. Opłata, niemająca charakteru fiskalnego, ma oddziaływać na zachowania konsumenckie istotne dla zachowania zdrowia, a wpływy z niej zostaną skierowane do NFZ i przeznaczone na leczenie.

Playlista spotów kampanii #NieCukrz

Wszystkie aktualności