Dla lekarzy, farmaceutów oraz innych świadczeniodawców.
Zgodnie z postanowieniami art. 155 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2561 z późn. zm.), dalej zwana ustawą o świadczeniach, do umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. Z kolei zgodnie z art. 155 ust. 5 ustawy o świadczeniach, jeżeli umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej nie stanowi inaczej, przeniesienie na osobę trzecią praw i obowiązków wynikających z umowy wymaga pisemnej zgody Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Odmowa wyrażenia zgody przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy powoduje, że przeniesienie praw i obowiązków dokonane przez Zbywcę na Nabywcę nie wywołuje skutków prawnych.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, może wyrazić zgodę na przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w przypadku:
Nabywcą praw i obowiązków może być wyłącznie podmiot posiadający status świadczeniodawcy w rozumieniu przepisów ustawy o świadczeniach i spełniający wymagania Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Zgodny wniosek o przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy mogą złożyć Zbywca i Nabywca na jednym formularzu. We wniosku należy szczegółowo określić, jakiej umowy dotyczy wniosek oraz od kiedy wnioskodawcy proponują przeniesienie praw i obowiązków. Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przygotował wzór formularza – wniosku Zbywcy i Nabywcy, którego zastosowanie pozwoli Państwu doprecyzować wniosek o przeniesienie praw i obowiązków wynikających umowy (formularz wniosku), jak również ułatwi rozpatrzenie sprawy.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia może wyrazić zgodę na przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy po przedstawieniu przez Zbywcę i Nabywcę wniosku o przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy, w którym należy szczegółowo określić, co będzie przedmiotem cesji (wniosek może być złożony na formularzu), jak również dokumentów:
Ponadto, jeżeli:
UWAGA!
Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia z siedzibą w Warszawie informuje, iż w przypadku zamiaru dokonania zmian podstaw formalno-prawnych prowadzonej działalności, mających wpływ na sposób realizacji umowy w rozumieniu § 34 ust. 1 ogólnych warunków umów stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z dnia 8 września 2015 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 787, z późn. zm.), Świadczeniodawca zobowiązany jest do pisemnego poinformowania o tym zamiarze Prezesa Funduszu albo dyrektora oddziału wojewódzkiego Funduszu, z którymi zawarł umowę, nie później niż 30 dni przed ich dokonanie, pod rygorem nałożenia kary umownej na podstawie § 30 ust. 1 pkt 3 lit. g ww. rozporządzenia.
UWAGA DOTYCZĄCA UMÓW W RODZAJU PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ
W przypadku przeniesienia praw i obowiązków wynikających z umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna wskazać należy, iż nie stanowi ono przypadku opisanego w § 4 ust. 1 pkt 3 w zw. z ust. 5 umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna, tym samym nie wywołuje skutku prawnego w postaci przeniesienia na Nabywcę praw do deklaracji wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej i położnej podstawowej opieki zdrowotnej, złożonych przez świadczeniobiorców u Zbywcy. Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 1-3 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz.U. z 2022 r. poz. 2527) świadczeniobiorca ma prawo wyboru świadczeniodawcy i odpowiednio lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej i położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Wskazując na powyższe, Nabywca obowiązany będzie do pozyskania deklaracji wyboru świadczeniobiorców obejmujących wybór Nabywcy jako świadczeniodawcy udzielającego świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej i utworzenia własnej listy świadczeniobiorców dla celów rozliczania świadczeń wynikających z przenoszonej umowy.