Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.
Rozliczanie szczepień w aptekach - pytania i odpowiedzi
Co należy zrobić, aby rozliczyć szczepienia wykonane w aptekach?
Aby rozliczyć szczepienia:
zweryfikuj prawo pacjenta do świadczeń;
wpisz do e-Karty Szczepień (aplikacja Gabinet.gov) informację o wykonanym szczepieniu;
przekaż komunikatem świadczeń (XML SWIAD obszar AMBSZP) dane o wykonanym szczepieniu;
na podstawie szablonu rachunku (komunikat XML R_UMX) wystaw i przekaż rachunek albo fakturę (komunikat XML RACH/FAKT/NOTA).
W jaki sposób można zweryfikować prawo do świadczeń?
Prawo do świadczeń powinno być zweryfikowane na podstawie numeru PESEL pacjenta przy użyciu elektronicznego system weryfikacji uprawnień (eWUŚ).
W przypadku braku numeru PESEL lub braku pozytywnej odpowiedzi w eWUŚ:
przyjmij oświadczenie pacjenta/przedstawiciela ustawowego albo opiekuna prawnego lub faktycznego oświadczenie o spełnieniu warunków osoby uprawnionej.
(Pacjenci ubezpieczeni w innym niż Polska państwie członkowskim UE/EFTA nie są uprawnieni do składania oświadczeń o posiadaniu prawa do świadczeń, konieczne w ich przypadku jest okazanie stosownego dokumentu uprawniającego);
przyjmij inny dokument potwierdzający prawo do świadczeń zgodnie z Tabelą 11 Załącznika 3 Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2019 r. w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 434, z późn. zm.).
W przypadku innego dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń kopię tego dokumentu przekaż wraz z rachunkiem do OW NFZ.
Kiedy należy wpisać dane o wykonanym szczepienie w aplikacji Gabinet.gov?
Informację o wykonanym szczepieniu wprowadzaj na bieżąco do e-Karty Szczepień (aplikacja Gabinet.gov).
Co składa się komplet dokumentów rozliczeniowych w przypadku szczepień wykonanych w aptekach?
Podstawą rozliczeń i płatności za świadczenia udzielone w okresie sprawozdawczym jest rachunek wraz z raportem statystycznym, zwane dalej dokumentami rozliczeniowymi.
W celu rozliczenia szczepień niezbędne jest także uzupełnienie karty szczepień w aplikacji Gabinet.gov oraz weryfikacja uprawnień pacjenta do świadczeń.
W jakim terminie należy złożyć dokumenty rozliczeniowe?
Dokumenty rozliczeniowe apteka składa do 10 dnia każdego miesiąca, za miesiąc poprzedni.
Ile czasu NFZ ma na wypłatę należności za wykonane szczepienia?
Należności z tytułu realizacji umowy za okres sprawozdawczy NFZ wypłaca, za miesiąc poprzedni, w terminie 5 dni po dniu dostarczenia przez aptekę dokumentów rozliczeniowych. Jeżeli termin płatności upływa w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to płatności dokonuje się poprzedniego dnia roboczego.
Kiedy należy wygenerować żądanie rozliczenia?
Zlecenie możesz uruchomić najwcześniej w ostatnim dniu miesiąca sprawozdawczego.
Zlecenie możesz uruchamiać wielokrotnie (możliwe jest wygenerowanie większej liczby szablonów).
Czy świadczenia zrealizowane w danym miesiącu można sprawozdać w kolejnych miesiącach i czy zostaną sfinansowane?
Tak. Naliczenie odbywa się narastająco.
Świadczeniodawcy/Aptece przysługuje prawo do korygowania raportu statystycznego w terminie 40 dni po upływie okresu rozliczeniowego.
Przykładowe rozliczenie szczepień za miesiąc grudzień 2023
Szczepienia wykonane w grudniu 2023 r. wprowadzaj na bieżąco do aplikacji gabinet.gov;
W dniu wykonania szczepienia koniecznie zweryfikuj prawa do świadczeń;
Świadczenia wykonane w grudniu 2023 prześlij w raporcie statystycznym do OW NFZ, z którym jest podpisana umowa, za pośrednictwem Portalu SZOI;
W danym okresie sprawozdawczym możesz wysłać więcej niż jeden raport statystyczny;
Po wysłaniu raportu statystycznego pobierz raport zwrotny z wynikami weryfikacji.
popraw ewentualne błędy weryfikacji na świadczeniach i ponownie prześlij raport statystyczny;
Wygeneruj żądanie rozliczenia. Najwcześniej żądanie rozliczenia można generować w ostatnim dniu miesiąca, tj. 31 grudnia za miesiąc grudzień 2023;
Na podstawie udostępnionego szablonu wystawi rachunek refundacyjny i prześlij do OW NFZ, za pośrednictwem Portalu SZOI;
Do rachunku załącz dodatkowe dokumenty uprawniające (jeżeli prawo do świadczeń nie było potwierdzone na podstawie systemu EWUŚ lub na podstawie Oświadczenia);
Raport oraz rachunek prześlij do 10 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni;
Świadczeniodawcy/Aptece przysługuje prawo do korygowania raportu statystycznego w terminie 40 dni po upływie okresu rozliczeniowego, tj. do 9 lutego 2024 r.;
Rozliczenie wykonania umowy za dany okres rozliczeniowy następuje najpóźniej w terminie 45 dni od dnia upływu tego okresu, tj. do 14 lutego 2024 r.
Gdzie znajduje się instrukcja obsługi aplikacji SZOI?
w sekcji: Instrukcje obsługi Systemu Zarządzania Obiegiem Informacji wybierz opcję {więcej}
wybierz: Apteka
otwórz lub zapisz na dysku plik o nazwie: PortalSZOI_inst_uzyt_Apteka
Czy weryfikacja prawa do świadczeń w systemie EWUŚ w ramach Gabinet.gov jest podstawą do sprawozdania i rozliczenia szczepienia?
Tak, weryfikacja prawa do świadczeń może być przeprowadzona w systemie EWUŚ w ramach Gabinet.gov.
Ważne: token z weryfikacji prawa do świadczeń musi zostać wygenerowany z konta tego samego podmiotu, który będzie rozliczał szczepienie.
Weryfikacja prawa do świadczeń musi być przeprowadzona w dniu wykonania szczepienia.
Jakie szczepienia mogą być realizowane i finansowane ze środków publicznych w aptekach?
Katalog szczepień, jakie mogą być realizowane w aptekach został określony w Załączniku Nr 3 do zarządzenia Nr 155/2023/DGL Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 31 października 2023 r.
Czy oświadczenia pacjenta odnośnie prawa do świadczeń muszą być obligatoryjnie na wzorach MZ?
Tak, oświadczenie pacjenta musi być podpisane zgodnie ze wzorem określonym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia z dnia 4 marca 2021 r w sprawie wzorów oświadczeń o przysługującym świadczeniobiorcy prawie do świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2023 r, poz. 1043)
Dlaczego NFZ nie zapłacił za wszystkie wykonane przeze mnie szczepienia?
NFZ płaci za świadczenia (szczepienia) poprawnie sprawozdane, tj. zaimportowane do systemu informatycznego NFZ i pozytywnie zweryfikowane przez ten system. Poprawa danych sprawozdawczych i ponowne ich przesłanie w raporcie statystycznym umożliwi wygenerowanie kolejnego żądania rozliczenia i wystawienie rachunku z udostępnionego szablonu.