Dla lekarzy, farmaceutów oraz innych świadczeniodawców.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych organem uprawnionym do podejmowania decyzji w zakresie refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych jest Minister Zdrowia w trybie i na zasadach w niej określonych.
Program lekowy to świadczenie gwarantowane. Leczenie w ramach programu odbywa się z zastosowaniem wybranych substancji czynnych, które nie są finansowane w ramach innych świadczeń gwarantowanych.
Treść każdego programu lekowego jest publikowana jako załącznik do obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Obwieszczenia Ministra Zdrowia – lista leków refundowanych
Opis programu lekowego obejmuje informacje dotyczące kryteriów kwalifikacji do programu lekowego, kryteriów wyłączenia z programu, dawkowania leków w ramach programu, monitorowania wyników leczenia, monitorowania wyników programu, a także czasu leczenia w programie.
Kwalifikacji do leczenia w programie dokonuje lekarz z ośrodka posiadającego umowę na realizację programu w oparciu o kryteria zawarte w opisie programu lekowego.
Realizacja i finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie programów lekowych odbywa się na podstawie umowy zawieranej pomiędzy świadczeniodawcą a oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.
Świadczenia z zakresu programów lekowych wykonywane są w trybie:
Szczegółowe warunki realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej – w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe określone są w Zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe
Zarządzenia Prezesa NFZ
Informacje w odniesieniu do każdego programu lekowego, dotyczące m.in. miejsc udzielania świadczeń wraz z ich adresami i telefonami oraz informacje z zakresu pierwszego wolnego terminu u poszczególnych świadczeniodawców znajdują się w Ogólnopolskim Informatorze o Terminach Leczenia.
Informacje o terminach leczenia są przekazywane do NFZ przez placówki medyczne.
Ponadto Narodowy Fundusz Zdrowia zamieszcza na swojej stronie internetowej informacje o każdej zawartej umowie, z uwzględnieniem rodzaju, liczby i ceny zakupionych świadczeń oraz maksymalnej kwoty zobowiązań Funduszu wobec świadczeniodawcy wynikającej ze wszystkich zawartych umów.