Dla lekarzy, farmaceutów oraz innych świadczeniodawców.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych organem uprawnionym do podejmowania decyzji w zakresie refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych jest Minister Zdrowia w trybie i na zasadach w niej określonych.
Chemioterapia – świadczenie gwarantowane, obejmujące podanie leków z katalogu leków refundowanych stosowanych w chemioterapii lub substancji czynnych z katalogu refundowanych substancji czynnych oraz świadczenia podstawowe lub świadczenia wspomagające.
Wykaz leków refundowanych stosowanych w ramach chemioterapii, określony jest w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw zdrowia, wydanym na podstawie art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Realizacja i finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapii odbywa się na podstawie umowy zawieranej pomiędzy świadczeniodawcą a oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia
Świadczenia w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia są wykonywane w trybie:
Szczegółowe warunki realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej – w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia określone są w Zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia
Zarządzenia Prezesa NFZ
Informacje o placówkach realizujących świadczenia w ramach chemioterapii (wraz z danymi teleadresowymi) znajdują się na stronie internetowej "Gdzie się leczyć"
w zakładce "Inne - wyszukiwanie uniwersalne", w polu "specjalizacja" należy wpisać "chemioterapia".
Ponadto Narodowy Fundusz Zdrowia zamieszcza na swojej stronie internetowej informacje o każdej zawartej umowie, z uwzględnieniem rodzaju, liczby i ceny zakupionych świadczeń oraz maksymalnej kwoty zobowiązań Funduszu wobec świadczeniodawcy wynikającej ze wszystkich zawartych umów: