Dla lekarzy, farmaceutów oraz innych świadczeniodawców.
Została uruchomiona możliwość wystawiania zleceń na test w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 za pośrednictwem systemu gabinet.gov.pl dla wszystkich lekarzy z wyłączeniem lekarzy wystawiających zlecenia testów w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne, w tym opiekę zdrowotną w izolatorium, którzy zlecają testy za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowy Rejestr Pacjentów z COVID-19, zgodnie z § 2 ust 14 pkt 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r. poz. 861, z późn. zm.). Powyższa możliwość zlecania testów dotyczy również lekarzy udzielających komercyjnych świadczeń zdrowotnych oraz obejmuje możliwość wystawiania zleceń zarówno na testy RT-PCR, jak i wpisywania wyników testów antygenowych. Jak dotychczas, taka funkcjonalność była dostępna tylko dla praktyk lekarskich i podmiotów leczniczych w ściśle określonych rodzajach świadczeń.
Zasady zlecenia testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 zostały opisane w instrukcji aplikacji gabinet.gov.pl dostępnej pod adresem: www.gabinet.gov.pl/pdf/instrukcja w podrozdziale: Zlecenie badań na koronawirusa (str. 167-172).
Lekarz, zlecając test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2, w aplikacji gabinet.gov.pl ma możliwość wyboru 3 źródeł finansowania: „Środki NFZ”, „Inne środki publiczne”, „Finansowanie komercyjne”. Rozstrzygającym dla wyboru źródła finansowania są opisane poniżej wymogi wynikające z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r. poz. 861, z późn. zm.) oraz Standardu organizacyjnym opieki zdrowotnej w podmiotach wykonujących działalność leczniczą udzielających świadczeń zdrowotnych pacjentom podejrzanym o zakażenie wirusem SARS-CoV-2.
Jeśli lekarz – po dokonaniu oceny stanu klinicznego pacjenta podejrzewa chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 i kierując się aktualną wiedzą medyczną, zleci wykonanie testu, zgodnie ze Standardem organizacyjnym opieki zdrowotnej w podmiotach wykonujących działalność leczniczą udzielających świadczeń zdrowotnych pacjentom podejrzanym o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 – taki test będzie mógł być finansowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.
Należy przy tym pokreślić, że zgodnie z ww. rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r., wystawienie zlecenia na test RT-PCR i wpisanie testu antygenowego powoduje nałożenie na pacjenta kwarantanny do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu, zarejestrowanego w systemie EWP jako data wyniku.
Dodatkowo, zgodnie z ww. rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r., w przypadku osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19 – warunkiem rozpoczęcia m.in.:
oraz przyjęcia m.in. do:
jest uzyskanie negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w określonym w rozporządzeniu terminie.
Ww. rozporządzenie wskazuje, w jakim okresie obowiązuje warunek przeprowadzenia testu przed rozpoczęciem określonego typu leczenia, udziału w świadczeniach czy rehabilitacji czy też przed przyjęciem do określonego typu placówek.
W związku z powyższym w sytuacji braku podejrzenia zakażenia lekarz może wystawić zlecenie na test w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, finansowany ze środków publicznych, za pośrednictwem systemu gabinet.gov.pl, na podstawie:
W przypadku pytań oraz problemów technicznych z dostępem lub obsługą aplikacji gabinet.gov.pl, prosimy o kontakt z Centrum e-Zdrowia za pośrednictwem adresu email lub poprzez infolinię 19239.