Dla lekarzy, farmaceutów oraz innych świadczeniodawców.
Komunikat dla świadczeniodawców i osób uprawnionych do wystawiania recept w sprawie zmian w zakresie pobierania unikalnych numerów identyfikujących recepty
Narodowy Fundusz Zdrowia informuje świadczeniodawców posiadających umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz osoby uprawnione do wystawiania recept, pobierających zakresy numerów recept z wykorzystaniem aplikacji udostępnianych przez oddziały wojewódzkie Funduszu, o zmianach w zakresie pobierania zakresów unikalnych numerów identyfikujących recepty.
Z dniem 1 kwietnia 2018 r. zostaje wprowadzony nowy, ujednolicony w skali Funduszu, format komunikatu XML o symbolu „NR_REC” w wersji 1.0, zawierający informacje o przydzielonych numerach recept. Komunikat ten może być wykorzystywany w celu składania zamówień do drukarni na druki recept lub drukowania recept z wykorzystaniem własnych aplikacji informatycznych świadczeniodawców. Wzór nowego komunikatu XML udostępniony jest wraz z niniejszym komunikatem na stronach internetowych Centrali Funduszu oraz oddziałów wojewódzkich Funduszu.
Dotychczas stosowane komunikaty XML, zawierające informacje o przydzielonych numerach recept, komunikat RECD (na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego) oraz komunikat XSZ (na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego) będą jeszcze obowiązywały do dnia 31 maja 2018 r., równoległe z nowym komunikatem NR-REC, w celu zachowania dwu miesięcznego okresu przejściowego umożliwiającego dostosowanie systemów informatycznych.
W systemach informatycznych Funduszu wykorzystywanych do nadawania zakresów numerów recept obsługa procesu rezerwacji i pobierania numerów recept nie ulegnie zmianie.
Dodatkowo, z dniem 1 maja 2018 r. Narodowy Fundusz Zdrowia, udostępni nowy centralny interfejs dostępowy z wykorzystaniem usług sieciowych, umożliwiający rezerwację i pobieranie numerów recept. W celu uzyskania dostępu do nowej usługi wykorzystywany będzie mechanizm uwierzytelniania użytkowników tożsamy z innymi centralnymi usługami udostępnianymi przez Fundusz - EWUŚ, DILO i KOLCE, z możliwością wykorzystania tych samych kont dostępowych. Nowa usługa usprawni proces pobierania numerów recept nadawanych przez Fundusz poprzez umożliwienie bezpośredniej integracji oprogramowania świadczeniodawcy/osoby uprawnionej do wystawiania recept z systemem Funduszu. Nie będzie potrzebne ręczne pobieranie pliku z odpowiedniego portalu NFZ oraz ręczne wczytywanie tego pliku do aplikacji świadczeniodawcy/osoby uprawnionej – systemy będą komunikowały się samodzielnie na żądanie operatora systemu świadczeniodawcy/osoby uprawnionej. Opis interfejsu dostępowego udostępniony jest wraz z niniejszym komunikatem na stronach internetowych Centrali Funduszu oraz oddziałów wojewódzkich Funduszu.