logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Mazowiecki Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++

Dla świadczeniodawcy

Dla lekarzy, farmaceutów oraz innych świadczeniodawców.

Drukuj

Aktualności

Komunikat dla świadczeniodawców

01-07-2025

Komunikat dotyczący możliwości wykonania testu HPV HR oraz cytologii płynnej (LBC), w przypadku dodatniego wyniku testu HPV HR, w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy.

W ślad za komunikatem z dnia 26-03-2025 o wprowadzeniu zmian w warunkach realizacji programu profilaktyki szyjki macicy (PPRSzM) na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 marca 2025 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych (Dz. U. z 2025 r. poz. 298), informujemy że od 1 lipca 2025 r. NFZ wprowadza możliwość realizacji i rozliczenia programu w nowym schemacie, tj. opartym na teście HPV HR z genotypowaniem w triage* z LBC (w interwale 5- letnim).

Zgodnie z ww. rozporządzeniem nowy schemat będzie alternatywnym do schematu tradycyjnego przesiewu opartego na cytologii klasycznej (w interwale 3-letnim).

HPV HR: Test HPV HR z genotypowaniem to badanie molekularne, które ma na celu wykrycie obecności DNA lub RNA wysokoonkogennych typów wirusów brodawczaka ludzkiego w wymazie pobranym z szyjki macicy

*Triage: pobranie materiału z szyjki macicy w celu wykonania przesiewowego testu molekularnego HPV HR oraz badania cytologii na podłożu płynnym (LBC ang. Liquid Based Cytology) w przypadku dodatniego wyniku testu HPV HR.    

Ponieważ w nowym schemacie programu materiał z szyjki macicy do badania jest pobierany na podłoże płynne, w razie potrzeby wykonania LBC, tj. w przypadku dodatniego wyniku testu HPV HR, nie będzie konieczności powtarzania wizyty celem ponownego pobrania materiału.

Kwoty dotyczące finansowania poszczególnych produktów jednostkowych za pobranie materiału do badania w ramach programu zostaną opublikowane w Zarządzeniach właściwych dla ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) i podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), z mocą obowiązywania od 1 lipca. 2025 r.

Jednocześnie informujemy, że wyroby medyczne niezbędne do pobrania i utrwalenia materiału, w tym podłoże (medium) oraz wymazówka (szczoteczka) – zostały uwzględnione przez AOTMiT w kalkulacji kosztów pobrania materiału do badania, a tym samym zostały uwzględnione w wycenie nowych produktów rozliczeniowych przypisanych do etapu podstawowego programu.

W związku z powyższym przed rozpoczęciem realizacji badań w nowym schemacie, po podpisaniu stosownego aneksu do umowy, w pierwszej kolejności należy dokonać wyboru realizatora etapu diagnostycznego II, z którym będą Państwo współpracować w zakresie przewidzianym w nowym schemacie Programu (opartym na teście HPV HR z genotypowaniem w triage z LBC), m.in. celem zapewnienia kompatybilności zastosowanego podłoża z systemem HPV HR i LBC, który zostanie zastosowany przy ocenie pobranego

materiału przez realizatora etapu diagnostycznego. Wybór ten musi być odnotowany w Systemie Informatycznym Monitorowania Profilaktyki (SIMP), w którym tak jak w dotychczasowym schemacie programu (tradycyjnym, opartym na cytologii klasycznej), są Państwo zobowiązani prowadzić m.in. sprawozdawczość z realizacji Programu.

Lista realizatorów etapu diagnostycznego II będzie w pierwszej kolejności publikowana przez poszczególne OW NFZ po rozstrzygnięciu obecnie trwających postępowań konkursowych w tym zakresie. Pierwszych umów na nowy etap diagnostyczny programu będzie można się spodziewać z okresem obowiązywania od 1 lipca 2025 r., niemniej ostateczne daty będą znane po zakończeniu poszczególnych postępowań konkursowych w OW NFZ – zachęcamy do śledzenia stron internetowych właściwych OW NFZ.

System SIMP został już częściowo dostosowany, m.in. w oparciu o nowy wzór ankiety kwalifikującej do nowego schematu Programu, która jest już do pobrania we wzorach dokumentów. Nowy schemat programu będzie obsługiwany w ramach niezależnej ścieżki, m.in.: z wykorzystaniem innej - nowszej technologii w stosunku do cytologii klasycznej, z zachowaniem ciągłości (historia badań dla wszystkich uczestników programu). Zachęcamy do zapoznania się z „Instrukcją użytkownika systemu SIMP dla programu profilaktyki raka szyjki macicy realizowanego testem HPV HR w triage z LBC – wersja 1”, która będzie dostępna wraz wydaniem nowej wersji SIMP. Instrukcja będzie aktualizowana w miarę dostarczania nowych funkcjonalności.

Realizacja pełnej funkcjonalności, w tym w zakresie opracowania interfejsów integracyjnych (umożliwiających komunikację pomiędzy SIMP, a dowolnym innym systemem informatycznym Świadczeniodawcy realizowaną przy pomocy serwisu webowego i usług sieciowych), może być rozłożona w czasie. Obecnie sprawozdawczość z realizacji nowego schematu Programu jest możliwa wyłącznie bezpośrednio w SIMP.

Przypominamy, że od 1 lipca 2025 r. będzie obowiązywał dwuskładnikowy sposób logowania – o czym informowaliśmy m.in. w komunikacie:

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/podwojna-autoryzacja-2fa-w-portalach-nfz-simp-smpt-sru,8759.html

Źródło: Centrala NFZ

Wszystkie aktualności