Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Na rozwój chorób układu krążenia ma wpływ nasz styl życia, m.in. niewłaściwe odżywianie, siedzący tryb życia, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, stres. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o możliwości skorzystania z programu profilaktycznego chorób układu krążenia (ChUK). Badania można wykonać raz na 5 lat w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Wystarczy zgłosić chęć wzięcia udziału, a przychodnia sprawdzi, czy kwalifikujemy się do programu. Badania wykona lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej.
Leczenie chorób układu krążenia kosztowało w ubiegłym roku ok. 20 mld zł. To niebagatelna kwota, którą wydaliśmy ze składki zdrowotnej na świadczenia medyczne i leki. Z programu ChUK skorzystało w 2023 roku ponad 570 tys. pacjentów.
Narodowy Fundusz Zdrowia w najnowszym Poradniku Pacjenta przypomina jak dbać o zdrowe serce, czym jest program ChUK i jak skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych.
Poradnik Pacjenta to praktyczny przewodnik po systemie ochrony zdrowia z perspektywy pacjenta. Pisany prosto i konkretnie.
PRZECZYTAJ: Poradnik Pacjenta: Poznaj ChUK – program NFZ, w którym zakocha się Twoje serce
Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował plany żywieniowe w oparciu o zasady diety DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia), które dostępne są na portalu www.diety.nfz.gov.pl.
Dieta DASH na portalu Diety NFZ
To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.
Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.
Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).
Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.