logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Mazowiecki Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++

Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Drukuj

Aktualności

Szczepionki chronią pokolenia - Środa z Profilaktyką

24-04-2024

Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” przypomina, że szczepienia to profilaktyka wielu chorób. Dzięki szczepieniom prawie zapomnieliśmy o takich chorobach, jak: polio, błonica, tężec, krztusiec, różyczka, świnka. Szczepienia ochronne uważane są za jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny. Szybko działają, ratują życie!

Zaszczep się na zdrowie

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny zalecają wykonywanie szczepień u dzieci i młodzieży do 19 roku życia według kalendarza szczepień. Sprawdź, jak zadbać o Twoje dziecko.

Więcej informacji w artykule na stronie Pacjent.gov.pl

Jedna decyzja, zdrowa przyszłość

Szczepienia przeciw HPV należą do działań profilaktycznych. Mają one na celu ochronę przed chorobami nowotworowymi wywołanymi przez wirus brodawczaka ludzkiego, w tym raka szyjki macicy, raka pochwy, raka odbytu, raka prącia.

O tym, dlaczego powinniśmy zaszczepić dzieci przeciw HPV rozmawiamy z lekarzem pediatrą Marzeną Bozio w naszym Poradniku Pacjenta

PORADNIK PACJENTA: Szczepienie przeciw HPV uchroni Twoje dziecko przed rakiem.

Zakażenia HPV dotyczą obu płci

Ludzki wirus brodawczaka, przenoszony jest przez kontakty seksualne, odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy oraz raka pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn, raka odbytu i nowotwory okolic głowy i szyi u obu płci.

Dlaczego dorośli potrzebują szczepień?

Szczepienia dorosłych są tak samo ważne jak szczepienia dzieci. Szczepienia ratują życie i chronią nas przed zachorowaniem na choroby zakaźne, a także przed ich ciężkimi powikłaniami. Z Przewodnika po szczepieniach dorosłych dowiesz się m.in., które szczepionki można podawać dorosłym i którym chorobom zapobiegają.

Dla kogo szczepionki są bezpłatne, a dla kogo ze zniżką?

Większość ciężkich zachorowań, hospitalizacji, przypadków niepełnosprawności i zgonów z powodu chorób zakaźnych, którym można zapobiegać szczepieniami, występuje u dorosłych. Szczepionki chronią m.in. przed hospitalizacją z powodu Covid-19, powikłaniami z powodu półpaśca, zawałem serca z powodu grypy, czy hospitalizacją z powodu pneumokokowego zapalenia płuc.

Dla kogo szczepionki są bezpłatne, a dla kogo ze zniżką? Kto płaci za podanie szczepienia? Kto może Cię zaszczepić? O tym dowiesz się z poradnika Szczepienia przeciw grypie, COVID-19 i pneumokokom. Co warto wiedzieć?

Wiarygodne informacje o szczepieniu i szczepionkach przeciw HPV są dostępne są też w serwisie

Szczepienia.info

 

Zachęcamy do obejrzenia i lektury materiałów edukacyjnych cyklu NFZ „Środa z Profilaktyką” :

Szczepionki chronią pokolenia — MATERIAŁY EDUKACYJNE

 

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

Wszystkie aktualności