Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Świadomość Polaków na temat odpowiedniego stylu życia i profilaktyki stale rośnie, niestety nie idzie w parze z działaniami na rzecz własnego zdrowia. Zazwyczaj reagujemy dopiero, gdy pojawiają się objawy choroby, a czasami i to nie wpływa na zmianę złych nawyków i zachowań.
Choroba nowotworowa na wczesnym etapie rozwoju jest u większości chorych w 100% wyleczalna. Regularne badania kontrolne dają szansę na wczesne wykrycie wielu chorób i ich wyleczenie!
W trosce o zdrowie, zachęcamy do korzystania z programów profilaktycznych. W kalendarzu badań podpowiadamy, które badania odpowiednio do wieku warto wykonać i do jakiego lekarza się udać.
Szczegółowe informacje o bezpłatnych programach wraz z wykazem placówek dostępne są na stronie Funduszu
Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny zalecają wykonywanie szczepień u dzieci i młodzieży do 19 roku życia według kalendarza szczepień. Sprawdź, jak zadbać o Twoje dziecko.
Więcej informacji w artykule na stronie Pacjent.gov.pl
Szczepienia przeciw HPV należą do działań profilaktycznych. Mają one na celu ochronę przed chorobami nowotworowymi wywołanymi przez wirus brodawczaka ludzkiego, w tym raka szyjki macicy, raka pochwy, raka odbytu, raka prącia.
O tym, dlaczego powinniśmy zaszczepić dzieci przeciw HPV rozmawiamy z lekarzem pediatrą Marzeną Bozio w naszym Poradniku Pacjenta
PORADNIK PACJENTA: Szczepienie przeciw HPV uchroni Twoje dziecko przed rakiem.
Ludzki wirus brodawczaka, przenoszony jest przez kontakty seksualne, odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy oraz raka pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn, raka odbytu i nowotwory okolic głowy i szyi u obu płci.
Szczepienia dorosłych są tak samo ważne jak szczepienia dzieci. Szczepienia ratują życie i chronią nas przed zachorowaniem na choroby zakaźne, a także przed ich ciężkimi powikłaniami. Z Przewodnika po szczepieniach dorosłych dowiesz się m.in., które szczepionki można podawać dorosłym i którym chorobom zapobiegają.
Większość ciężkich zachorowań, hospitalizacji, przypadków niepełnosprawności i zgonów z powodu chorób zakaźnych, którym można zapobiegać szczepieniami, występuje u dorosłych. Szczepionki chronią m.in. przed hospitalizacją z powodu Covid-19, powikłaniami z powodu półpaśca, zawałem serca z powodu grypy, czy hospitalizacją z powodu pneumokokowego zapalenia płuc.
Dla kogo szczepionki są bezpłatne, a dla kogo ze zniżką? Kto płaci za podanie szczepienia? Kto może Cię zaszczepić? O tym dowiesz się z poradnika Szczepienia przeciw grypie, COVID-19 i pneumokokom. Co warto wiedzieć?
W profilaktyce kluczowa jest aktywność fizyczna oraz żywienie!
Portal Diety NFZ jest miejscem, dzięki któremu zmienimy nasze nawyki żywieniowe na zdrowsze. Z jego pomocą można wspólnie przygotować zdrowe posiłki, które będą smakowały całej rodzinie.
Obecnie na portalu Diety NFZ jest zarejestrowanych 900 tys. użytkowników. Największym zainteresowaniem cieszy się plan żywieniowy DASH Nadwaga i Otyłość.
Bardzo popularnym staje się także rodzinny plan żywieniowy DASH Rodzina. przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 17 lat. Różnorodne produkty, ciekawe i smaczne dania, zaskakujące połączenia sprawią, że nawet młodzi wymagający smakosze odkryją wiele nowych smaków.
Aby korzystać z portalu wystarczy założyć bezpłatne konto. Po zalogowaniu każdy użytkownik korzysta z menu przygotowanego na 28 dni.
Rodzinne dbanie o zdrowie - Międzynarodowy Dzień Rodziny — MATERIAŁY EDUKACYJNE
To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.
Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.
Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).
Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.