Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Rak szyjki macicy jest jednym z najbardziej „podatnych na profilaktykę” nowotworów złośliwych u kobiet. Regularne badania cytologiczne umożliwiają wczesne wykrycie zmian nowotworowych i przednowotworowych, a skuteczne metody leczenia raka szyjki macicy we wczesnym stadium umożliwiają całkowite wyleczenie. Niestety, nadal wiele kobiet umiera. Głównym powodem jest zbyt późne wykrycie choroby.
- To właśnie brak objawów przez długi czas jest główną przyczyną zbyt późnego wykrycia raka szyjki macicy, a tym samym złego rokowania. Podkreślam, że rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium jest uleczalny z bardzo wysoką skutecznością, dlatego badanie powinno być wykonywane regularnie. Trwa zaledwie kilka minut, a może uratować nam życie - zaznacza w najnowszym Poradniku Pacjenta prof. Grażyna Iwanowicz-Palus, położna, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego i pielęgniarstwa rodzinnego oraz w dziedzinie zdrowia publicznego.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Poradnik Pacjenta: Jak się chronić przed rakiem szyjki macicy?
W programie profilaktyki raka szyjki macicy zostały wprowadzone nowe kategorie wiekowe, aby jeszcze więcej kobiet mogło skorzystać z badań przesiewowych. Na bezpłatne badania cytologiczne zapraszamy Panie w wieku 25-64 lata. Można wykonać je w każdej poradni położniczo-ginekologicznej, która ma podpisaną umowę z NFZ oraz wybranych poradniach POZ, które podpisały umowę na świadczenia położnej POZ.
Każdego roku diagnozę - rak szyjki macicy słyszy prawie 3 tys. Polek. Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii i Centrum e-Zdrowia przygotował raport z monitorowania nowotworów szyjki macicy.
Dane NFZ nie pozostawiają złudzeń: profilaktyka raka szyjki macicy zwiększa szansę pacjentek na dłuższe życie! Raport został przygotowany w formie interaktywnych wizualizacji, które dają możliwość filtrowania danych.
SPRAWDŹ: Znacznie więcej danych znajdziesz w portalu NFZ – Zdrowe Dane
To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.
Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.
Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).
Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.