Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Do głównych chorób układu sercowo-naczyniowego należą m.in. nadciśnienie tętnicze, zawał serca, choroba wieńcowa, udar mózgu. Choroby te stanowią najczęstszą przyczynę zgonów. Wpływa na to wiele czynników, również tych, które są następstwem niedostatecznej dbałości o prozdrowotne zachowania. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko zachorowania, tak ważne jest wyeliminowanie niewłaściwych nawyków, prowadzenie zdrowego stylu życia oraz regularne badania profilaktyczne.
Profilaktyka chorób serca - Środa z Profilaktyką - MATERIAŁY EDUKACYJNE
Jesienny przegląd zdrowia - Środa z Profilaktyką - MATERIAŁY EDUKACYJNE
Według danych NFZ wartość refundacji świadczeń w 2022 roku z powodu zawału serca wyniosła 1,19 mld zł, a wartość refundacji świadczeń z powodu przewlekłej choroby niedokrwiennej serca to 1,20 mld zł.
Dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia powstał program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK), którego jednym z istotnych elementów jest podnoszenie świadomości pacjentów poprzez edukację i aktywną profilaktykę. W 2023 roku z programu ChUK skorzystało ponad 570 tys. pacjentów.
Ten program jest również dla Ciebie, jeśli:
Badania można wykonać w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ.
PRZECZYTAJ: Poradnik Pacjenta: Poznaj ChUK – program NFZ, w którym zakocha się Twoje serce
W poradniku Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina m.in. jak dbać o zdrowe serce oraz jaki pakiet badań przysługuje w programie ChUK.
Czy wiesz, że…?
NFZ.GOV.PL/PoradnikPacjentaNFZ
Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował plany żywieniowe w oparciu o zasady diety DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia), które dostępne są na portalu www.diety.nfz.gov.pl.
Dieta DASH na portalu Diety NFZ
To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.
Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.
Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).
Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.