Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Według badań CBOS 67 proc. Polaków deklaruje, że umiałoby w razie wypadku udzielić pierwszej pomocy. Tylko 19 proc. respondentów jest całkowicie pewnych swoich umiejętności w tym zakresie.
Prawdopodobieństwo, że staniemy się świadkami wypadku w domu lub w miejscu pracy jest bardzo duże. Życie poszkodowanego często zależy od świadków i ich umiejętności udzielania pierwszej pomocy.
Cztery tzw. złote minuty, to czas na przywrócenie zatrzymanej akcji serca. Średni czas od momentu wezwania karetki do przyjazdu służb ratunkowych na miejsce zdarzenia wynosi 8 min w mieście i ok. 15 min na terenach poza miastem.
Każdy z nas w jednej chwili może stać się ratownikiem i uratować zdrowie lub życie drugiego człowieka. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad:
Pierwsza pomoc — materiały edukacyjne
To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.
Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia, choć najwięcej z nich poświęconych jest zapobieganiu cukrzycy lub otyłości. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi, diabetologami, ze specjalistami zajmującymi się aktywnością fizyczną. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.
Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).
Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.