Przed uczniami wciąż trzy tygodnie wakacji, a wakacje studenckie nie są nawet na półmetku. W czasie letnich wojaży łatwo o kontuzję, a i infekcje nie mają czasu wolnego. Czy przebywając poza miejscem zamieszkania możemy skorzystać z porady lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), do którego nie jesteśmy zapisani?
Najkrócej rzecz ujmując: tak!
– Każda osoba ubezpieczona w NFZ może w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia zgłosić się do lekarza posiadającego umowę z Funduszem po pomoc – mówi Piotr Kalinowski z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Nawet jeśli jesteśmy z Płocka, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy poszli do lekarza w Łebie, a pacjent mieszkający w Radomiu, może skorzystać z pomocy w Zakopanem – dodaje.
Umowy podpisywane z NFZ przez przychodnie gwarantują, że świadczenia lekarza, pielęgniarki czy położnej POZ udzielone w sytuacjach nagłych osobom spoza listy pacjentów danej placówki, zamieszkałym w innym województwie czy gminie, zostaną przez Fundusz sfinansowane zgodnie ze stawką za poradę przewidzianą w umowie.
– Warto też pamiętać, że w przypadkach niewymagających pilnej i bezpośredniej interwencji medycznej, w ramach POZ można skorzystać także ze świadczenia lekarza własnej przychodni w formie tzw. teleporady – dodaje Kalinowski.
Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej czynne są od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 18:00. Natomiast po godzinie 18:00 w dni powszednie i całodobowo w soboty, niedziele i święta pomoc lekarską i pielęgniarską zapewniają ambulatoria nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ).
Wykaz miejsc udzielania świadczeń NiŚOZ na Mazowszu dostępny jest na stronie internetowej mazowieckiego NFZ.