logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Mazowiecki Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++

Dla mediów

Drukuj

Informacje prasowe

Opieka medyczna w nocy i dni wolne od pracy

28-03-2024

W razie nagłego zachorowania, w nocy bądź dni świąteczne, pacjent ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia ma do dyspozycji różne formy pomocy medycznej w zależności od rodzaju i stopnia ciężkości odczuwanych dolegliwości – mówi Piotr Kalinowski z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Mazowieckiego OW NFZ.

POGOTOWIE RATUNKOWE

Ważne! Zawsze, gdy uważamy, że nasze lub czyjeś życie jest zagrożone, należy zatelefonować pod numer alarmowy pogotowia ratunkowego – 112 lub 999. – Nie bójmy się, że karetka przyjedzie i okaże się, że nie była potrzebna. Większość z nas nie ma wykształcenia medycznego, dlatego ważne są nasze odczucia, to o nich będziemy rozmawiać z dyspozytorem. Ostateczną decyzję, czy wysłać karetkę, podejmie właśnie on – tłumaczy Kalinowski.

NOCNA I ŚWIĄTECZNA OPIEKA MEDYCZNA

W lżejszych przypadkach można skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, gdzie pacjenci otrzymają pomoc w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Placówki czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

Dyżurujący lekarz udziela porad:

  • w warunkach ambulatoryjnych,
  • w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych),
  • telefonicznie.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:

  • nagłego zachorowania;
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Piotr Kalinowski: – Pamiętajmy, że w przypadku nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie obowiązuje rejonizacja. Udajemy się tam, gdzie jest nam wygodnie.

Wykaz placówek nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej na Mazowszu

SOR I IZBA PRZYJĘĆ

W przypadku urazu lub poważniejszych stanów zdrowia świadczenia medyczne zabezpiecza szpitalny oddział ratunkowy bądź izba przyjęć. Gdy to konieczne świadczenia obejmują zapewnienie transportu w celu zachowania ciągłości leczenia.

Wykaz szpitalnych oddziałów ratunkowych na Mazowszu

Wykaz izb przyjęć na Mazowszu

NOCNA POMOC STOMATOLOGICZNA

W przypadku nagłych problemów stomatologicznych należy zgłosić się do placówki nocnej pomocy stomatologicznej. Podczas dyżurów stomatologicznych udzielane są świadczenia doraźne, z ekstrakcjami zębów włącznie.

W dni powszednie dyżury stomatologiczne pełnione są w godzinach od 19:00 do 7:00 dnia następnego. W sobotę, niedzielę i święta – 24 godziny na dobę.

Wykaz placówek nocnej pomocy stomatologicznej na Mazowszu

Pomijając sytuacje, w których istnieje potrzeba skorzystania z pomocy lekarskiej, warto zadbać o nasze samopoczucie modyfikując sposób świętowania. Mniej obfite posiłki, spacery czy przejażdżki rowerowe między nimi, na pewno poprawią nasze samopoczucie. Tym bardziej, że synoptycy twierdzą, iż tegorocznej Wielkanocy ma towarzyszyć iście wiosenna aura – radzi Piotr Kalinowski z mazowieckiego NFZ.

 

Wszystkie aktualności