Tylko w I kwartale br. mazowieccy pacjenci nie stawili się na wizyty u lekarzy specjalistów ponad 8,5 razy. Jeśli ten trend się utrzyma, w całym 2016 roku pacjenci nie wykorzystają ok. 35 tys. wizyt!
Z danych mazowieckiego NFZ wynika, że najczęściej przepadają wizyty w poradniach onkologicznych. W pierwszych trzech miesiącach 2016 r. u lekarza nie stawiło się 767 chorych, czyli aż 10 proc. spośród umówionych na wizytę. Aż 3446 wizyt – na 47155 umówionych – nie doszło do skutku w przypadku poradni traumatologicznych. To ponad 7 proc. wszystkich spotkań umówionych w I kwartale.
Nasze podejście do wizyty u lekarza zmienia się diametralnie, gdy chodzi o poważne schorzenia serca, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W przypadku kardiologicznych zabiegów interwencyjnych i operacji wad wrodzonych serca u najmłodszych, jak też w przypadku wszczepienia zastawek serca czy wideotorakoskopowej ablacji w ciężkim migotaniu przedsionków, odsetek nieodbytych wizyt wyniósł… 0 proc.
Rezerwując wizytę u lekarza specjalisty ze znacznym wyprzedzeniem nie jesteśmy w stanie precyzyjnie przewidzieć, czy danego dnia o danej godzinie będziemy mogli stawić się u lekarza. Jeśli jednak wiemy, że wizyta nie może dojść do skutku, odwołajmy ją.
Tylko w 2016 r. na Mazowszu może przepaść 35 tys. wizyt. Jeden telefon wystarczy, aby lekarz mógł poświęcić swój czas innemu potrzebującemu.