Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w 2022 r…
Ponad 52 proc. dorosłych Polek i Polaków zmaga się z nadwagą, a ok. 14 proc. cierpi na otyłość. W 2024 r. wykonano w naszym kraju 6,7 tys. operacji bariatrycznych – to ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do 2017 r. Wartość refundacji wzrosła czterokrotnie, do 140 mln zł.
– Niestety, mazowieckie statystyki potwierdzają światowe trendy – mówi Piotr Kalinowski z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – W 2022 r. w związku z rozpoznaną otyłością leczyło się na Mazowszu ponad 13,5 tys. pacjentów. W 2023 r. było ich już ponad 17,5 tys., a w ubiegłym roku aż 22,3 tys. – dodaje.
Od 2021 r. działa pilotażowy program w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad pacjentami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej, tzw. KOS-BAR. Operacje bariatryczne polegające na operacyjnym zmniejszeniu objętości żołądka są istotnym elementem leczenia zaawansowanej otyłości.
Na Mazowszu w programie uczestniczą trzy stołeczne szpitale:
W latach 2022-2024 z programu KOS-BAR skorzystało ponad 2,2 tys. mieszkańców Mazowsza.
Narodowy Fundusz Zdrowie opublikował nowy odcinek cyklu Zdrowie na Pierwszym Planie pt. „Chirurgia bariatryczna: ostatnia deska ratunku”? W filmie prof. dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatra, odpowiada na kluczowe pytania, m.in.: