logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Mazowiecki Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++

Dla mediów

Drukuj

Informacje prasowe

Mieszkańcy Mazowsza na urlop jadą z EKUZ!

06-05-2016

Stale rośnie liczba Mazowszan, którzy jadą na urlop z EKUZ. Aby uniknąć wakacyjnych kolejek, złóż wniosek o wydanie karty już dziś. Pamiętaj, ważna jest przez 6 miesięcy.

Od 1 stycznia 2016 r. NFZ Mazowsze wystawił już niemal 95 tys. kart. To o 20 tys. więcej, niż w okresie styczeń-kwiecień 2015 r.

Każdego roku liczba wydawanych przez mazowiecki NFZ kart EKUZ zwiększa się o ok. 50 tys. W 2013 r. o kartę poprosiło 227 tys. mieszkańców województwa. W 2014 r. – ponad 273 tys. W roku 2015 MOW NFZ wystawił bez mała 320 tys. Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. Rekord padł w lipcu ub.r., gdy kartę odebrało ponad 70 tys. Mazowszan. Oznacza to, że mazowiecki NFZ wydawał w tym miesiącu średnio 3 tys. kart dziennie.

Z analiz wniosków o wydanie EKUZ wynika, że hitem turystycznym ubiegłego roku były Włochy. Jako kraj docelowy Italia została wskazana przez 36 tys. wnioskujących o EKUZ. Na drugim miejscu uplasowała się Hiszpania (26 tys. kart), a na trzecim Chorwacja (25 tys. kart). W okresie styczeń-kwiecień 2016 r. nadal królowały Włochy (14 tys. kart). Na drugim miejscu uplasowały się jednak Niemcy (7,6 tys. kart), a na trzecim – Hiszpania (7,2 tys. kart). 

EKUZ jest ważny przez pół roku, dlatego już dziś warto pomyśleć o wakacjach i wysłać wniosek do oddziału NFZ!

Po co nam EKUZ?

Karta uprawnia w nagłych przypadkach do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Osobom ubezpieczonym w NFZ przysługują na podstawie karty świadczenia zdrowotne niezbędne z medycznego punktu widzenia. O tym, jakie to świadczenia, każdorazowo decyduje lekarz, biorąc pod uwagę m.in. charakter świadczenia oraz przewidywany okres pobytu ubezpieczonego w państwie członkowskim UE/EFTA.

Skąd wziąć EKUZ?

Wystarczy wypełnić wniosek o wydanie karty, znajdujący się na stronach internetowych mazowieckiego NFZ. Podpisany wniosek można przesłać pocztą, e-mailem, za pośrednictwem systemu ePUAP bądź faksem. EKUZ zostanie przekazana we wskazany we wniosku sposób – kartę można odebrać osobiście w oddziale bądź delegaturze NFZ Mazowsze lub wskazać adres, na który zostanie przesłana.

Jeśli ubezpieczonemu zależy na czasie, zapraszamy z wnioskiem do oddziału lub delegatury. Karta będzie wydana „od ręki”.

UWAGA! Każdy zgłoszony do ubezpieczenia rodzica jako uczeń lub student musi załączyć do wniosku kopię aktualnej legitymacji ucznia/studenta lub inną formę zaświadczenia o kontynuowaniu nauki.

 

Instrukcja, jak wyrobić kartę EKUZ krok po kroku

 

Informacja dla obcokrajowców posługujących się EKUZ na terytorium Polski:

EN

DE

FR

ES

IT

PL

Wszystkie aktualności