Pierwsze Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) NFZ wydał w 2005 r. Mazowiecki Fundusz wydrukował ich wtedy niemal 10 tys. Szybko okazało się jednak, że Polacy bardzo polubili niebieską kartę umożliwiającą – w razie nagłej potrzeby – skorzystanie z publicznej ochrony zdrowia w krajach Unii Europejskiej, EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria) oraz w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
– W 2006 r. wydaliśmy na Mazowszu już ponad 120 tys. kart. Kolejny przełom przyszedł w roku 2013, kiedy wystawiliśmy ich ponad 220 tys. – mówi Piotr Kalinowski z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji mazowieckiego NFZ. – Następne przełomowe lata to 2015, kiedy to niemal 320 tys. Mazowszan zabrało ze sobą na wyjazd EKUZ i 2017 z niemal 440 tys. wystawionych kart. Rekord odnotowaliśmy w 2019 r. Z naszych drukarek zeszło wtedy aż 500 tys. kart – dodaje Kalinowski.
W sumie w latach 2005-2023 Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ wystawił 4,77 mln kart. Tylko od początku 2024 r. bez mała 100 tys.
Po co nam EKUZ? W razie nagłego zachorowania karta pozwala osobom ubezpieczonym w NFZ skorzystać w kraju tymczasowego pobytu z usług medycznych w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej.
– Co ważne, otrzymamy pomoc medyczną na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niej obywatele danego kraju. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, my także je poniesiemy – mówi Piotr Kalinowski.
Na Mazowszu kartę można wyrobić osobiście i „od ręki” w siedzibie NFZ przy ul. Chałubińskiego 8 w Warszawie, w naszym punkcie na stołecznym Lotnisku im. Chopina oraz w delegaturach w Płocku, Siedlcach, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.
Ponadto:
O tym, że warto w podróż zagraniczną zabrać ze sobą EKUZ świadczą liczby. – W ubiegłym roku mazowiecki Fundusz otrzymał 10 tys. formularzy rozliczeniowych z państw UE/EFTA i Zjednoczonego Królestwa za osoby ubezpieczone w Polsce, które korzystały z opieki medycznej za granicą. Najczęściej korzystaliśmy z pomocy medycznej na terenie Niemiec, Hiszpanii i Włoch – dodaje Kalinowski.
W całym kraju w latach 2005-2023 Narodowy Fundusz Zdrowia wydał niemal 40 mln kart.