logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Mazowiecki Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++

Dla mediów

Drukuj

Informacje prasowe

„Historia zapisana w ciele w trzech aktach” – wystawa prac Małgorzaty Lisowskiej

15-10-2024

W środę 16 października, w siedzibie mazowieckiego NFZ przy ul. Chałubińskiego 8 w Warszawie, otwarta zostanie wystawa „Historia zapisana w ciele w trzech aktach” Małgorzaty Lisowskiej. Autorka jest fotografką mikroskopową, która udokumentowała swoje doświadczenie onkologiczne i drogę po zdrowie w postaci obrazu mikroskopowego.

 

Wystawa przedstawia zdjęcia mikroskopowe materiału biologicznego Małgorzaty Lisowskiej – komórki raka piersi z jej diagnozy z lutego 2023, tkanki po przebytych szesnastu chemioterapiach i zdrowe komórki piersi po mastektomii.

Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ został partnerem wystawy Małgorzaty Lisowskiej „Historia zapisana w ciele w trzech aktach”. Celem wystawy jest uzupełnianie brakującej, autentycznej warstwy wizualnej w narracji w onkologii i oswojenie społecznego strachu związanego z chorobą nowotworową. 

Październik to czas, w którym szczególną uwagę poświęcamy zdrowiu kobiet. To miesiąc, w którym za pomocą kampanii informacyjnych staramy się zwiększyć społeczną wrażliwość na temat nowotworu piersi, podkreślając znaczenie profilaktyki i regularnych badań – mówi Katarzyna Słodka, dyrektor mazowieckiego NFZ.  – Różowy październik to wyraz solidarności z pacjentkami onkologicznymi oraz przypomnienie, że dbałość o własne zdrowie powinna być priorytetem każdej i każdego z nas. Cieszę się, że możemy się włączyć w tę akcję pokazując tak oryginalne i interesujące fotografie – dodaje dyrektor Słodka.

W lutym 2023 r. zdiagnozowano u mnie potrójnie ujemnego raka piersi. Chaos, dokładnie tego doświadczałam, gdy usłyszałam diagnozę. Obraz komórek nowotworowych doskonale to oddaje – mówi Małgorzata Lisowska. – Byłam przerażona na myśl o leczeniu. Kiedy spotkałam się „oko w oko” ze swoim nowotworem pod mikroskopem zobaczyłam, że „nie ma szczypiec”. Stwierdziłam, że coś tak pięknego nie może chcieć mnie zabić, że muszę pokazać światu jak wygląda autentyczne oblicze choroby nowotworowej. Mojego raka zobaczył cały świat. W październiku 2023 r. zajęłam 3. miejsce w prestiżowym konkursie fotografii mikroskopowej Nikon’s Small World. Dla Polski to powrót na podium po 31 latach – dodaje Małgorzata Lisowska.

Historia Małgorzaty Lisowskiej oraz jej nowotwórczość wpisują się w szerszy kontekst działań na rzecz profilaktyki raka piersi. To okazja, aby przypomnieć o konieczności regularnych badań, samobadania piersi oraz wczesnej diagnostyki, które zwiększają szanse na wyleczenie. 

Edukacja społeczeństwa w zakresie zdrowia, szczególnie w kontekście profilaktyki nowotworowej, jest kluczowym elementem życia w zdrowiu. Regularne badania mogą uratować życie, a dzielenie się historiami, takimi jak ta Małgorzaty Lisowskiej, pomaga zmniejszyć strach przed chorobą i zwiększyć świadomość społeczną. Jej zdjęcia mikroskopowe i osobista historia niosą uniwersalne przesłanie – rak nie jest wyrokiem, a wczesne wykrycie choroby daje realną szansę na powrót do zdrowia.

Wstęp wolny.

 

Małgorzata Lisowska, ambasadorka holenderskiej organizacji Value Based Healthcare Center Europe od 2020 roku. Współpracuje również z EIT Health (European Institute of Innovation and Technology). Specjalizuje się w budowaniu strategii i mierzeniu efektów leczenia. Absolwentka Psychoonkologii na SWPS oraz studiów MBA na Jiao Tong University w Szanghaju. W 2023 roku zajęła 3. miejsce w najbardziej prestiżowym konkursie fotografii mikroskopowej Nikon’s Small World.


 

 

Wszystkie aktualności