W 2024 r. na Mazowszu przeprowadzono 1035 przeszczepów. Już w najbliższą niedzielę – 26 stycznia – obchodzić będziemy Ogólnopolski Dzień Transplantacji mający popularyzować w społeczeństwie ideę transplantacji, a także pobudzać i rozwijać aktywności donacyjne oraz podnosić świadomość społeczną w tym obszarze medycyny.
Dlaczego akurat 26 stycznia? Tego dnia przypada rocznica pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce. Przeprowadził go w 1966 r. zespół I Kliniki Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie.
Transplantologia na Mazowszu? – W naszym województwie przeszczepy wykonuje 8 ośrodków – mówi Piotr Kalinowski z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – W 2024 r. przeprowadzono w nich 1035 przeszczepów, w tym 100 u dzieci. W mazowieckich ośrodkach najczęściej przeszczepiano wątrobę. Takich operacji było 360. Na drugim miejscu są transplantacje nerki u osób powyżej 17. roku życia. Było ich 278 – dodaje.
Jak zostać dawcą? W Polsce obowiązuje zasada tzw. domniemanej zgody. Jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu, można po jej śmierci pobrać komórki, tkanki i narządy. Nie można tego zrobić, jeśli członkowie rodziny poinformują personel medyczny, że w ich obecności dawca za życia wyraził sprzeciw i nie zgodził się na pobranie swoich narządów.
Mimo, że nie trzeba deklarować zgody na transplantację po śmierci, wiele osób dodatkowo rejestruje się w bazach dawców różnych organizacji pozarządowych albo nosi bransoletki bądź karty dawcy, potwierdzające ich zgodę. Jeżeli ktoś nie chce zostać dawcą, może zgłosić sprzeciw w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, nosić przy sobie własnoręcznie podpisane oświadczenie lub oświadczyć swoją wolę ustnie w obecności dwóch świadków (świadkowie muszą pisemnie potwierdzić taką deklarację).
Pamiętajmy, jeden dawca może uratować życie wielu osobom!
Dlaczego warto zostać dawcą? Posłuchaj specjalisty. Obejrzyj i udostępnij film Akademii NFZ pt. „Transplantologia. Dar życia”.