logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Mazowiecki Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++

Dla mediów

Drukuj

Informacje prasowe

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności – podsumowanie

06-03-2019

Od lipca ub.r. obowiązują przepisy pozwalające osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności na korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością. Dzięki nowym przepisom pacjenci z niepełnosprawnością zyskali łatwiejszy dostęp do rehabilitacji i nielimitowany dostęp do refundowanych wyrobów medycznych.

Tylko w lipcu 2018 roku – pierwszym miesiącu obowiązywania ustawy z 9 maja 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności – ze świadczeń rehabilitacyjnych na mocy nowych przepisów skorzystały na Mazowszu 1362 osoby. Koszt tych świadczeń  wyniósł 620 tys. zł.

Do końca ub.r. ze szczególnych uprawnień w rehabilitacji skorzystało 6288 pacjentów. Koszt świadczeń po stronie NFZ Mazowsze wyniósł 12 mln zł. W styczniu 2019 roku było to 3154 pacjentów, którym udzielono świadczenia rehabilitacyjne na łączną kwotę 2,75 mln zł.

Osoby z niepełnosprawnością najczęściej korzystają ze świadczeń z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej. Od lipca ub.r. do stycznia br. skorzystało z nich 3280 pacjentów. W analogicznym okresie jedynie 1 pacjent skorzystał ze świadczeń w zakresie rehabilitacji pulmonologicznej w warunkach stacjonarnych.

2267 osób z niepełnosprawnością korzystających ze szczególnych uprawnień zarejestrowało od 1 lipca ub.r. w systemie informatycznym mazowieckiego NFZ 8126 zleceń na wyroby medyczne podlegające refundacji. 5478 osób zarejestrowało zlecenie na comiesięczne zaopatrzenie.

Od wejścia w życie ustawy z 9 maja 2018 r. do mazowieckiego Funduszu wpłynęło 13 skarg na placówki nieprzestrzegające nowych przepisów. Pacjenci zwracali uwagę m.in. na problemy z uzyskaniem terminu leczenia zgodnie z uprawnieniami osoby niepełnosprawnej, ale też problemy z uzyskaniem porady specjalisty bez skierowania, problemy z uzyskaniem wizyty domowej lekarzy specjalistów i zbyt długi czas oczekiwania na realizację świadczeń.

Wszystkie aktualności