logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Mazowiecki Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++

Dla mediów

Drukuj

Informacje prasowe

Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi w liczbach

04-10-2013
Od stycznia br. już blisko 88 tysięcy mieszkanek Mazowsza przebadało się w ramach „Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi”. W tym czasie mammobusy wyjeżdżały już 836 razy docierając do najdalej położonych miast, gmin i wsi na Mazowszu. W wyniku przeprowadzonych badań ponad 3 tys. kobiet skierowano do dalszej diagnostyki. W październiku, który jest miesiącem profilaktyki raka piersi, zaplanowano 194 postojów mammobusów.
 
Z roku na rok wzrasta też zainteresowanie badaniami przesiewowymi. W 2009 r. przebadało się 25,87 proc. populacji województwa mazowieckiego. W 2013 r. odsetek ten wyniósł już 39,64 proc.
 
Aby ułatwić Paniom zaplanowanie badania Mazowiecki NFZ co tydzień publikuje aktualne informacje o terminach i miejscach postoju mammobusów na terenie Mazowsza.
 
W tym miesiącu bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne będzie można także wykonać w Centrum Onkologii-Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie, który w ramach akcji „Październik – miesiąc profilaktyki raka piersi” organizuje 19 października br. „Białą sobotę”.
 
W tym dniu w budynku Centrum Profilaktyki Nowotworów, przy ul. W.K. Roentgena 5, w godz. 9.00-14.00, personel Centrum Onkologii zaprasza wszystkie Panie na naukę samobadania piersi z wykorzystaniem fantomu oraz będzie udzielał porad z zakresu prewencji pierwotnej nowotworów. Będzie można również wykonać następujące badania:
  • cytologiczne – dla Pań w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego wymazu cytologicznego w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy;
  • mammograficzne – dla Pań w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonywanego badania mammograficznego w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.
Wszystkie aktualności