logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Mazowiecki Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++

Dla mediów

Drukuj

Informacje prasowe

Mazowsze: opieka koordynowana w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ)

23-02-2023

Już niemal co piąty mieszkaniec Mazowsza może, w razie potrzeby, skorzystać z opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). Na listach pacjentów przychodni, które podpisały stosowne umowy z Mazowieckim OW NFZ figuruje bowiem niemal 1 mln mieszkańców naszego województwa.

Co daje pacjentowi opieka koordynowana? – Przede wszystkim możliwość leczenia najczęstszych chorób przewlekłych u lekarza POZ. Chodzi o pacjentów z cukrzycą, problemami kardiologicznymi, endokrynologicznymi i pulmonologicznymi – wyjaśnia Zbigniew Terek, dyrektor mazowieckiego NFZ. – Do tego dochodzi szerszy wachlarz badań diagnostycznych, które do tej pory mogły być wykonywane jedynie w specjalistycznych poradniach – dodaje. 

Nowe rozwiązania doceniają świadczeniodawcy. – Z punktu widzenia lekarskiego oznaczają one realizację większych kompetencji połączonych ze wzrostem wynagrodzenia. Możliwość realizacji szerszego zakresu badań czyni lekarza rodzinnego bardziej niezależnym i sprawczym – mówi Artur Prusaczyk, wiceprezes Centrum Medyczno-Diagnostycznego w Siedlcach. I dodaje: – Lekarze bardzo doceniają nowoczesne narzędzia pracy, które zostały wdrożone w ramach opieki koordynowanej.

W przychodniach, które zdecydowały się podpisać z NFZ umowy na udzielania świadczeń w ramach opieki koordynowanej, pacjenci z takimi chorobami, jak nadciśnienie tętnicze, niewydolności serca, cukrzyca, astma, POChP czy schorzenia tarczycy mogą liczyć na tzw. poradę kompleksową, podczas której ustalony zostanie indywidualny plan leczenia, obejmujący także edukację zdrowotną. Placówka może realizować opiekę koordynowaną we wszystkich czterech zakresach – diabetologii, kardiologii, endokrynologii i pulmonologii – lub tylko w wybranych.

EKG wysiłkowe, pakiet badań tarczycowych, Holter EKG, USG Doppler naczyń kończyn dolnych czy echo serca – do niedawna te badania mógł zlecić jedynie lekarz w poradni specjalistycznej.  Dzięki opiece koordynowanej może to teraz zrobić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. – To oznacza szybszą diagnostykę i, co za tym idzie, szybszą diagnozę i szybsze leczenie – ocenia dyrektor Terek.

Gdy zajdzie taka potrzeba lekarz POZ może zlecić pacjentowi np. konsultację z dietetykiem czy wizytę w poradni specjalistycznej. Może też sam skonsultować stan zdrowia chorego ze specjalistą w jednym z czterech, wspomnianych zakresów medycyny.

Nad całością procesu terapii czuwa koordynator, współpracujący z wszystkimi medykami zajmującymi się pacjentem w ramach opieki koordynowanej.

Opieka koordynowana jest finansowana niezależnie od stawki kapitacyjnej, czyli podstawowego wynagrodzenia lekarzy POZ. Otrzymują oni na ten cel środki w formie tzw. budżetu powierzonego.

Do Mazowieckiego OW NFZ cały czas spływają od świadczeniodawców wnioski o rozszerzenie umowy z NFZ o opiekę koordynowaną.

 

Piotr Kalinowski

Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji Mazowieckiego OW NFZ

 

Wszystkie aktualności