logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Mazowiecki Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++

Dla mediów

Drukuj

Informacje prasowe

Jeden telefon wystarczy, aby lekarz mógł poświęcić swój czas innemu potrzebującemu

29-06-2016

Od 1 lipca br. mazowiecki NFZ będzie przypominał pacjentowi o zbliżającym się terminie wizyty u lekarza specjalisty, wysyłając do niego SMS. W wiadomości znajdzie się m.in. numer telefonu przychodni.   Jeśli z jakichkolwiek powodów pacjent nie będzie mógł się stawić u lekarza, będzie mógł wizytę odwołać. Warto pamiętać, że wystarczy jeden telefon, aby lekarz mógł poświęcić swój czas innemu potrzebującemu – mówi Filip Nowak, dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

*    *    *

Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ uruchomi 1 lipca br. w ramach pilotażu mechanizm przypominający pacjentom o wizytach u specjalisty i – w razie konieczności – ułatwiający ich odwołanie. Testowane rozwiązanie bazuje na danych przekazywanych do Funduszu przez placówki medyczne i nie wymaga z ich strony dodatkowego nakładu pracy. Od pacjenta wymaga jedynie podania numeru telefonu komórkowego przy rejestracji.

Trzymiesięczny pilotaż obejmie cztery specjalności: endokrynologię, kardiologię, onkologię i ortopedię.

Jest o co walczyć. Tylko w I kwartale br. mazowieccy pacjenci nie stawili się na wizyty u lekarzy specjalistów ponad 8,5 tys. razy. Jeśli ten trend się utrzyma, w całym 2016 roku przepadnie 35 tys. wizyt! To tak jakby pozbawić przez rok dostępu do specjalisty wszystkich mieszkańców Grodziska Mazowieckiego!

Z danych NFZ Mazowsze wynika, że najczęściej przepadają wizyty w poradniach onkologicznych. W pierwszych trzech miesiącach 2016 roku u lekarza nie stawiło się 767 chorych, czyli aż 10 proc. spośród umówionych na wizytę. Aż 3446 wizyt – na 47.155 umówionych – nie doszło do skutku w przypadku poradni traumatologicznych. To ponad 7 proc. wszystkich spotkań umówionych w I kwartale.

Podejście do wizyty u lekarza zmienia się diametralnie, gdy chodzi o poważne schorzenia serca, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W przypadku kardiologicznych zabiegów interwencyjnych i operacji wad wrodzonych serca u najmłodszych, jak też w przypadku wszczepienia zastawek serca czy wideotorakoskopowej ablacji w ciężkim migotaniu przedsionków, odsetek nieodbytych wizyt wyniósł…  0 proc.

Rezerwując wizytę u lekarza specjalisty ze znacznym wyprzedzeniem, pacjent nie jest w stanie przewidzieć, czy danego dnia o danej godzinie będzie mógł się stawić u lekarza. Jednak gdy już wie, że wizyta nie dojdzie do skutku, warto żeby ją odwołał.

Pamiętajmy! Tylko w 2016 roku na Mazowszu może przepaść 35 tys. wizyt. Jeden telefon wystarczy, aby lekarz mógł poświęcić swój czas innemu potrzebującemu.

 

Do pobrania:

SMS o zbliżającym się terminie wizyty u specjalisty (prezentacja)

Wszystkie aktualności